A téli ínséges időszak után hajtanak ki a zöldek, csak arra vigyázzunk, nehogy medvehagyma helyett gyöngyviráglevelet vásároljunk. A közönség nagy kedvence, egészséges, tisztító hatású és fokhagymás beütése miatt jó barátunk lehet a sós ételek ízesítésében. A jól bevált újhagyma is az egészségünk őre, többek között serkenti az emésztést, megelőzheti az érelmeszesedést, és magas a vas- és káliumtartalma. Most pedig, hogy mindegyikről tudjuk, mennyire jót tesznek nekünk, a Cafeblog gasztrobloggereinek segítségével álljon itt egy receptgyűjtemény, hogy mire használhatjuk őket a konyhában.
Medvehagyma
Az utóbbi évek sikernövényéről mára már rengeteg recept áll rendelkezésünkre, csak győzzünk választani. Elsősorban sós süteményekbe és főételekhez használják. Zsuzsi finomságainál és Csak a Puffinnál simán medvehagymás, hajtogatott pogácsát leltünk, Konyhalál már felturbózta kéksajttal, míg Maimoni kolbásszal gyúrta össze, és háromszögeket varázsolt belőle. Szintén háromszögeket, csak ropogós fajtákat álmodott meg medvehagymásan és paprikásan Konyhalál, az esti mozizáshoz, ropogtatnivalónak.
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 25 dkg vaj
- 3 dkg élesztő
- 1 dl tej
- 1 kk. cukor
- 2 púpozott kávéskanál só
- 2 tojás sárgája
- 1 dl tejföl
- 1 csokor medvehagymalevél
Még egy tojás sárgája sütés előtt a pogácsák tetejére.
A recept folytatásáért kattints ide.
A medvehagymás kencék, kenyérre való krémek és pestók is nagy népszerűségnek örvendenek. A Pálmafa Project blogon egyből kétféle medvehagymás kencével is találkozhatunk, az egyik márványsajttal és kurkumával, a másik pedig avokádóval készül. Pestóból a két kiválasztott a diós-szezámmagos és egyszerű, fenyőmagos társa lett.
Hozzávalók:
- 1 csokor medvehagyma
- 1 duci gerezd fokhagyma
- 1 marék dió
- pár kanál fekete szezámmag (barna is jó)
- olívaolaj
- só, bors
A recept folytatásáért kattints ide.
Ha nem snacknek vagy feltétnek szeretnénk használni, akkor elő a húsokkal, és készítsünk ebédet, vacsorát belőle. A tetovált lány konyhájában találhatunk medvehagymával töltött kijevi csirkegolyót, de ő az is, aki medvehagymás sajtkrémmel tölti meg a kucsmagombát, hogy sült édesburgonyával tálalja. Sőt, a böjtre is készült egy recepttel, a túrófasírtot medvehagymás krumplipürével húsmentes időszakban is ehetjük. A Rizsázzunk bloggere a medvehagymát és személyes kedvencemet, a puliszkát hozta össze egy tálba. A Culin’Art viszont egy hagyományosabb sertésragut készített medvehagymás gombócokkal.
Hozzávalók 4 főre:
- 60 dkg csirkecomb filé
- 1 mk. só
- frissen őrölt bors
- 15 dkg reszelt, zsíros sajt
- 1 nagy ek. vaj
- 1 nagy gerezd fokhagyma
- Fél csokor medvehagyma
- 1 kis tojás sárgája
- 1 csipet só
A recept folytatásáért kattints ide.
Újhagyma
Az újhagymát mostoha módon maximum zsíros deszkával képzeljük el a legtöbben. Főételekhez azonban remekül használható alapanyag, ízében mást nyújt, mint a vöröshagyma, és salátákban sem csíp annyira, mint hagyományos társa. Gastrobertollini újhagymás pestós lazaca például határozottan az asztalomra való lenne.
Lazac újhagymás pestóval és ratatouille-jal
Hozzávalók:
Pesto:
- 6 szál újhagyma
- 5 dkg reszelt parmezán
- 6 ek. szűz olívaolaj
- 1 ek. fenyőmag (4 dkg)
- pici só és bors
A recept folytatásáért kattints ide.
A tetovált lánytól egy izgalmas újhagymás saláta kerül elő, míg Krisztina konyhájában rántott újhagyma készül. Maimoni tippje sok gyereket jóllakató receptjével megszívlelendő, ő csülökkel készített újhagymás quiche-t tálal a családnak. Mohamama konyhájában a sós kelt tészták talán legtartalmasabbikát leljük, ha kedvünkre való az újhagymával, szalámival, aszalt paradicsommal és kukoricával töltött finomság.
Hozzávalók a tésztához:
- 25 dkg liszt
- 15 dkg vaj
- 1 tojás
- 1 kk. só
- 1 ek. tej, ha kell
A recept folytatásáért kattints ide.