A pavlova torta Anna Pavlováról, a híres balerináról kapta a nevét. A monda szerint egy ausztráliai turnéján lepték meg a balerinát kedvenc édességével, a habcsókkal, vagyis pontosabban egy habcsókból készült tortával.
Elsőre azt gondolnánk, hogy ennél nincs is bonyolultabb torta, hiszen egy gigaméretű habcsókot nem lehet egyszerű legyártani anélkül, hogy ne törjön össze az első percben, sőt ne is száradjon ki. A saját tapasztalatainkból összeszedtük, min csúszhat el a dolog.
Alapszabályok 1. A sütő legyen jó! Csak olyanok próbálkozzanak pavlovával, akik tudják a sütőjük hőfokát szabályozni, a túl meleg sütő kinyírja a tortalapunkat és szénné ég az alja, pont úgy, mint nekünk az első alkalommal, amikor kínkeservesen próbáltuk levágni először késsel, majd ollóval. 2. Az ecetet és a keményítőt nem lehet kihagyni, különben a torta belseje nagyon kiszárad, és nem lesz elég szivacsos. 3. Legyen magas! Ha nem kisebb lapokat sütünk, akkor legyen a torta 6-7 centis, ugyanis a sütés után picit össze fog esni. 4. A tésztában legyen egy mélyedés a közepe felé, hogy a krém vagy tejszínhab ne csurogjon le. 5. Ne piszkáljuk és ne kóstolgassuk hűlés közben, mert tuti, hogy a végére szét fog esni, ugyanis nagyon törékeny. 6. A sütés után muszáj a sütőben kihűlnie. |
• 5 tojásfehérje
• 20 dkg porcukor
• 1 evőkanál almaecet vagy málnaecet
• 1 csapott evőkanál étkezési keményítő (vagy kukoricaliszt)
Elkészítése:
A tojásfehérjét hidegen elkezdjük felverni, egy csipet sóval. Kanalanként hozzáadjuk a cukrot, majd az utolsónak jöhet a keményítővel elkevert ecet. Kemény, fényes habot kell kapnunk. Eközben elkezdjük felmelegíteni a sütőt 150 fokra. Egy 20-25 centis tányért körberajzolunk sütőpapíron és kibéleljük vele a tepsit. Az így megkapott tortaformára halmozzuk a habot, nem kell finomkodni, lapátolhatjuk bátran, majd betoljuk a sütőbe. Amint bekerült, rögtön levesszük a hőfokot 140 Celsiusra, és nagyjából egy órán át sütjük. Közben lehetőleg ne nyissuk ki az ajtót. Ha picit kezd színt kapni, de még nem barna, akkor jó. Miután kész, a sütő ajtaját támaszd ki egy fakanállal, hogy a tortalap szépen lassan tudjon kihűlni.
Variációk pavlovára |
Eltörött? Nem gond!
Rögtön kezdjük azzal, hogy nem gond, ha nem tökéletes a tortalap, akkor egyszerűen törjük össze, halmozzuk pohárba, és adjunk hozzá valamilyen gyümölcsszószt. Mi passiógyümölccsel csináltuk, ugyanis Nigellától így tanultuk. De jó lehet hozzá eperből vagy málnából főzött sűrű szósz is, a lényeg, hogy ne legyen édes. Aki szeretné kicsit megbolondítani, az pálinkát is önthet a szószba.
Pici pavlova
Nem muszáj hatalmas tortákban gondolkodni, a kisebbeket sokkal könnyebb összehozni.
Az áfonyás krémhez 2 tojásból és 4 evőkanál cukorból gőz fölött sűrű krémet főzünk, majd hozzáadjuk 2 deci tejszínből vert tejszínhabhoz. Óvatosan összekeverjük, és beleöntünk 1 deci átpasszírozott áfonyapürét. A kis tortalapokat a krémmel töltjük.
Hagyományos pavlova
Az összes variáció közül a legegyszerűbb, egyetlen titka van, mégpedig a friss gyümölcs. Mirelitből is csináltuk már, de akkor nagyon gyorsan meg kell enni, mert a gyümölcs eláztatja a sütit. 3 deci tejszínt vaníliás cukorral kemény habbá verünk, majd tálalás előtt ráhalmozzuk a tortára, utána pedig jöhet a gyümölcs.
Aki szeretné fokozni az élvezeteket, az csurgathat a tejszínhab alá fehér csokit, vagy mehet alá citromkrém is.
Extra tipp: csokis pavlovához mehet a tojáshabba 2 evőkanál kakaópor is, akkor a tetejére mandulakrémet tennénk.