5 mennyei lisztmentes süti a hétvégére

nlc | 2016. Május 14.
Ma már szinte nincs olyan társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valami miatt teljesen kizárta a fehér lisztet az életéből. Szerencsére a lisztmentes táplálkozás nem jelenti azt, hogy örökre le kell mondani az édességekről. Hoztunk is öt receptet, amit azok is bátran elkészíthetnek, akik egyébként kerülik a lisztet.

A lisztmentes édességek nagyágyúi a különféle pohárkrémek, habok, de ide tartozik az olasz panna cotta vagy a macaron is. Melléjük pedig felsorakozik most 5 újabb süti is, amivel tényleg minden édesszájú gond nélkül veszi a lisztmentes akadályt. 

Epres-almás crumble

Hozzávalók:

1. Az almát meghámozzuk és felkockázzuk (kb. 1×1-es kockákra), az epret kicsumázzuk és szintén feldaraboljuk.

2. A gyümölcsöket egy kb. 20 cm átmérőjű sütőtálba tesszük, meghintjük 1-2 evőkanál cukorral, a kukoricakeményítővel, ráreszeljük a citrom héját és ráfacsarjuk a levét és összeforgatjuk.

3. A vajat felkockázzuk, a mandulát összekeverjük a maradék cukorral és a zabpehellyel, és aztán összemorzsoljuk a vajjal.

4. A morzsát a gyümölcsökre szórjuk, kanalazzuk és 190 fokos sütőben kb. 25-30 percig sütjük.

Langyosan a legjobb!!

Lisztmentes brownie diákcsemegével

 

Hozzávalók 30×25 cm-es tepsihez:

A vajat vagy margarint mikrohullámú sütőben felmelegítjük, majd belekeverjük a csokoládét, simára dolgozzuk. A tojásokat a cukorral robotgéppel nagyon habosra keverjük, majd beleöntjük a vajas/margarinos csokoládét (ha megszilárdult, újra megmelegítjük, hogy folyós legyen). Hozzáadjuk a tejszínt, alaposan elkeverjük. (A massza összeesik, ez nem baj.) Egy 30×25 cm-es tepsi oldalát kivajazzuk, alul sütőpapírral kibéleljük, ebbe öntjük a masszát. A tetejét simára húzzuk, megszórjuk a kissé összedarabolt diákcsemegével. 170 °C-ra előmelegített sütőben 35 perc alatt megsütjük. Ekkor a teteje repedezett lesz, a belseje kissé puha. Kínálhatjuk vaníliafagylalttal vagy csokoládéöntettel.

 

Lisztmentes csokis keksz

Hozzávalók:

A kakaóport, a porcukrot, a fahéjt, a sót, a keményítőt és a kávéport keverjük össze. Egy másik edényben a tojásokat a vaníliás cukorral keverjük fehéredésig. A száraz hozzávalókat adjuk a tojásokhoz. Ne aggódjunk, olyan lesz az állaga, mintha nem lenne benne elég nedvesség, de sütésnél a cukor megolvad és a végeredmény nem lesz száraz. Ha megvagyunk, óvatosan keverjük hozzá az apróra vágott csokoládét. Sütőpapírral kibélelt tepsire halmozzunk evőkanálnyi darabokat, majd kicsit lapítsuk szét őket. 180 fokra előmelegített sütőben süssük 8-10 percig, majd tegyünk mindegyik tetejére egy pillecukrot, ezután tegyük vissza a sütőbe újabb 6 percre. Ha kész, néhány percig hagyjuk hűlni, majd szedjük ki a tepsiből.

Tipp: A tetejére szórhatunk reszelt csokit.

Meggyes, csokiöntetes pavlova

Hozzávalók:

A meggyszószhoz:

A csokimázhoz: 

1. Melegítsük elő a sütőt kb. 140 fokra. 
2. Óvatosan válasszuk ketté a tojásfehérjéket a sárgájától. Ha sárgájából egy kevés is belefolyik, már nem lehet olyan keményre felverni. Verjük habbá a tojásfehérjéket, és kanalanként adagoljuk hozzá a cukrot. Minden egyes kanál után jó alaposan tovább verjük. A hab egyre keményebb lesz. Utoljára adjuk hozzá a keményítőt és az ecetet (ez utóbbi szerintem elhagyható). Keverjük addig, amíg kemény, formázható állaga nem lesz a masszának.
3. Fektessünk sütőpapírt egy lapos tepsire és kanállal kenjünk a masszából 6-8 centis halmokat. (kb. 4 darab lesz ennyi tojásból). Kezdjük sütni, majd nagyjából 5 perc után mérsékeljük tovább a hőfokot és résnyire nyitva hagyott sütőajtónál süssük még kb. 25 percig. Így, kissé nyitott ajtónál hagyjuk kihűlni is a mini pavlovákat.
4. A kimagozott meggyet kevés cukorral és egy deci befőttlével forraljuk fel, majd lekvárszerűen sűrítsük be.
5. A csokimázhoz tegyük egy lábosba a hozzávalókat és főzzük addig, amíg a vaj és a cukor felolvad. Hagyjuk teljesen kihűlni. 
6. A habtejszínt verjük fel kemény habbá.
7. Közvetlenül szervírozás előtt állítsuk össze: tegyük tányérra a mini pavlovákat, locsoljuk meg csokiöntettel, kanalazzunk rá kevés tejszínhabot, majd a meggyet.

Narancsos mandulatorta

Hozzávalók:

A narancsokat 1,5-2 órán keresztül főzzük vízben. Fontos, hogy a főzés során végig ellepje a narancsokat a főzővíz, így ha elpárologna, pótoljuk. Ha megvagyunk, hagyjuk őket kihűlni. Vágjuk félbe, az esetleges magokat szedjük ki, majd késes aprítóban pépesítsük. A mandulalisztet keverjük össze a szódabikarbónával. A tojásokat válasszuk ketté, a sárgáját keverjük fehéredésig a cukor felével. A fehérjét verjük keményre a cukor másik felével. A narancsot adjuk a sárgájához, majd keverjük el a mandulaliszttel. Ha megvagyunk, óvatosan forgassuk bele a tojásfehérjét. Öntsük 22 centi átmérőjű, sütőpapírral kibélelt tortaformába a masszát. 170 fokos sütőben nagyjából egy órán át sütjük. Közben a baracklekvárt összeforraljuk a vízzel. Ha a torta kész, még melegen rákenjük a mázat.

Még több lisztmentes recept az NLCafén:

Exit mobile version