A változás egy, a földművelésügyi miniszter által kiadott rendeletnek köszönhető, amely a Magyar Élelmiszerkönyv definícióját módosítja. Ennek értelmében a jövőben már nem lehet a termékek címkéin megjelölt húsmennyiségbe beleszámítani a mechanikailag lefejtett húsokat. Az új rendelet emellett a húskészítmények zsír-fehérje arányát és sótartalmát is meghatározza.
A csontokról mechanikai módszerrel lefejtett hús gyártási mellékterméknek (inak, zsír, de akár velő is) minősül, a gyártók azonban eddig ezt is beleszámolhatták termékeik hústartalmába. Mostantól azonban már csak a tényleges hústartalmat tüntethetik fel a virslik csomagolásán.
Menczel Lászlóné, a Vágóállat- és Hús- Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) főtitkára a Magyar Időknek nyilatkozva elmondta, a szigorításnak köszönhetően jobb minőségű termékekre számíthatnak a vásárlók.
“A fogyasztó ugyanis nem adalékanyagokat és különböző, nem húsalapú fehérjét szeretne viszontlátni a termékben, hanem valódi húsból készült árut kíván fogyasztani – mondta a VHT főtitkára. – A legális húsipar eddig is igyekezett minél magasabb színvonalon teljesíteni, az előírások szigorításával viszont minden piaci szereplővel szemben elvárás lesz a jó minőség előállítása.”
Menczel Lászlóné szerint elképzelhető, hogy az új szabályozás hatással lesz az árakra is, de hozzátette, hogy ennek mértéke a gyártók és a kereskedők megállapodásaitól függ.
Finom virslis receptek az NLCafén:
- A vacsora, amit minden gyerek meg fog enni – nyalóka virsliből
- Gyors vacsora virslivel: sült hot dog
- Főszerepben a virsli: 3 recept