Így lesz szép a vége: itt az utolsó nyári édességroham

nlc | 2016. Szeptember 12.
Málna, áfonya, szilva, füge: a piacon még van bőven nyári gyümölcs, érdemes alaposan feltankolni, mert nagyon hamar beköszönt az ősz, és akkor ezeket a gyümölcsöket már csak a mirelitosztályon lehet megtalálni. Rajtunk nem múlik, az utolsó nagy nyári édességrohamhoz hoztunk pár isteni receptet.

Nagyon vártuk, nagyon szerettük, de lassan le kell mondanunk a rengeteg nyári gyümölcsről és az isteni nyári gyümölcsös édességekről. Pedig volt belőlük bőven: a legjobb epres desszertektől a szuper fagyikon keresztül az isteni barackos édességekig végigvettük az összes nyári gyümölcsöt, így mostanra már csak egy levezető kör maradt, hogy aztán átadjuk magunkat az alma-banán-körte hármasnak. 

Szilvás galette

Hozzávalók a tésztához:

Hozzávalók a tésztára:

Hozzávalók a töltelékhez:

A vajat a  liszttel elmorzsoljuk, és elkeverjük benne a porcukrot, valamint a reszelt citromhéjat. Hozzáadjuk a tojásokat, a vizet, majd az egészet könnyen formázható, puha masszává gyúrjuk. A tésztát gombóccá formáljuk, és folpackba csomagolva legalább 30 percre hűtőszekrénybe tesszük.

Közben elkészítjük a tölteléket: a szilvákat kimagozzuk, negyedekre vágjuk, és a cukorral, a fahéjjal, valamint a vaníliával felforraljuk. Hozzáadjuk a keményítőt, még 30 másodpercig főzzük, majd levesszük a tűzről, hűlni hagyjuk.

A tésztát lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, és a közepére kanalazzuk a kihűlt fűszeres szilvát. A tésztalap szélét felhajtogatjuk, a tetejét megkenjük egy felvert tojással, megszórjuk a kristálycukorral, és az egészet 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.

A receptet Piazza Gabriella, a Tavola in Piazza bloggere készítette.

Fügés-mandulás süti

Hozzávalók:

1. A tojásokat kikeverjük a cukorral és a puha vajjal és hozzáadjuk a citrom reszelt héját.
2. A sütőport elkeverjük a lisztben és az egészet a vajas-tojásos keverékhez adjuk.
3. A tésztát kivajazott sütőformába egyengetjük és belenyomkodunk néhány szem félbevágott friss fügét.
4. 180 fokon kb. 20-25 percig sütjük, félidőben megszórjuk szeletelt mandulával.

A receptet Kis-Varga Judit, a Csak a Puffin bloggere készítette.

Joghurttorta friss gyümölcsökkel

Hozzávalók:

A krémhez:

A díszítéshez:

A sárgáját a barna cukorral (vagy az édesítővel) simára keverjük, a fehérjéket elkezdjük verni, és amikor már habos, hozzáadjuk a csipet sót és a citrom levét, így lehet cukor nélkül jó habot kapni. 

Hozzákeverjük a habhoz a sárgáját, és óvatosan beleforgatjuk a lisztet is. Négy kerek lapocskát kenünk belőle, amekkorák a tortácskaformák. 170-180 °C-on kb. 8-10 perc alatt megsülnek.

A krém elkészítéséhez a joghurtot a citrom héjával elkeverjük, a tojásfehérjét a mézzel és a citromlével habbá verjük. A zselatinlapokat hideg vízben megáztatjuk, majd kinyomkodjuk és felmelegítjük. Langyosra hűtjük, a joghurthoz adjuk, végül a tojásfehérjehabot óvatosan beleforgatjuk. A kerek tortaformát papírcsíkkal kibéleljük, az aljára tesszük a piskótalapot, majd rátöltjük a joghurthabot. Hűtőben dermesztjük, aztán a formából kivéve gyümölccsel díszítjük.

 Áfonyás sajttorta

 

Hozzávalók (12 szelethez):

A tésztához:

Az áfonyás szószhoz:

A krémhez:

  1. 170 fokra melegítsd elő a sütőt.
  2. A porrá zúzott kekszet keverd össze a vajjal és a cukorral. Tedd tepsibe, nyomkodd el villával, majd 8-10 percig süsd.
  3. Az áfonyát rottyantsd össze közepes lángon a cukorral. Keverd össze a kukoricakeményítőt a citromlével és a forró vízzel, majd add az áfonyához. Vedd le a tűzről.
  4. Az áfonyás keveréket válaszd két részre: az egyik legyen darabos, a másik folyékony.
  5. Keverd simára a krémsajtot robotgéppel, majd add hozzá a hozzávalókat. A tojásokat egyenként verd fel benne. 
  6. A darabos áfonyát keverd a krémbe, majd oszlasd el a tésztán. A maradék áfonyás szósszal készíts márványszerű mintát a krém tetejére.
  7. 55-65 percig süsd, majd hagyd dermedni 1 éjszakára.
  8. Tálald tejszínhabbal és friss áfonyával.

Kakaós piskótatekercs málnával

Hozzávalók a piskótához:

Hozzávalók a krémhez:

Először elkészítjük a piskótát: A tojásokat szétválasztjuk.A fehérjét habosodásig felverjük, majd hozzáadjuk a cukor 2/3-át. A sárgáját fehéredésig  keverjük a maradék cukorral. A lisztet összekeverjük a kakaóporral. A fehérjehabot spatulával óvatosan hozzáadjuk a felvert sárgához. Végül egyben hozzáadjuk az összekevert száraz hozzávalókat. Spatulával nagyon óvatosan összekeverjük, ügyelve rá, hogy ne törjük össze a tojáshabot.

Sütőpapírral kibélelünk egy magasabb falú gáztepsit és kenőkéssel egyenletesen elkenjük rajta a masszát. Előmelegített sütőben 150 fokon 15-20 perc alatt megsütjük.

A piskótalapot még melegen feltekerjük: tiszta konyharuhára fordítjuk a piskótát és lehúzzuk az aljáról a sütőpapírt. Óvatosan, lehetőleg minél szorosabban, a konyharuha segítségével feltekerjük és hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a krémet is: A tejből,  keményítőből,  tojásból és a vanília rúdból pudingot készítünk. A tej 20 %-ába, habverővel, belekeverjük a keményítőt, a tojást és hozzáadjuk a vanília rúd kikapart belsejét. A maradék tejet felforraljuk, majd levesszük a tűzről, gyorsan hozzákeverjük a keményítős masszát és visszatesszük a tűzre és közepes lángon sűrűsödésig keverjük. 

A kész pudingot lapos jénai tálba öntjük, fóliát teszünk a tetejére, hogy ne legyen bőrös. 30 percig, szobahőmérsékleten hűlni hagyjuk, majd hűtőbe tesszük. Miután teljesen kihűlt a puding, robotgéppel átdolgozzuk, egy másik tálban pedig felverjük a tejszínhabot. A málnát óvatosan megmossuk, száradni hagyjuk. A felvert tejszínt óvatosan hozzákeverjük az átdolgozott pudinghoz. 

A kihűlt piskótalapot kitekerjük és kenőlapáttal elkenjük rajta a tejszínes-pudingos krémet,  megszórjuk a megmosott málnával, majd feltekerjük, próbáljuk  minél szorosabban tekerni. A tekercs két szélét levágjuk, a tetejét porcukorral, olvasztott csokoládéval vagy málnával díszítjük. 

A receptet Gruber Ági, az Ági kicsi világa bloggere készítette.

Málnás túrókrémtorta

Hozzávalók:

Egy hosszúkás püspökkenyérforma alját vonjuk be folpackkal.

Keverjük össze a túrót a mascarponéval, majd a habfixáló hozzáadásával verjük fel kemény habbá a cukrászhabot. Forgassuk össze a kétféle krémet!

Töltsük a krémet a kibélelt formába, szórjuk rá a málnaszemeket, majd fektessük rá, szorosan egymás mellé, a tejben megforgatott babapiskótákat.

Tegyük néhány órára a hűtőszekrénybe, majd tálaláskor fordítsuk a feje tetejére, hogy a babapiskóta legyen alul.

Bögrés grízes friss gyümölccsel

Hozzávalók:

 

1 bögre 2,5 dl

1. A vajat és a tejet összeolvasztjuk mikrohullámú sütőben, majd fel is forrósítjuk, és a grízt vékony sugárban adagolva, állandó keverés mellett belekeverjük. Én turmixgéppel szoktam. Öt percig hagyjuk hűlni, ennyi idő alatt gyönyörűen ki fog dagadni a gríz a melegtől. 

2. Ezután hozzákeverjük a cukrokat, a tejfölt, majd a lisztet, a sütőport, és a tojásokat.

5. Sütőpapírral bélelt, közepes méretű tepsibe öntjük, és a tetejére rakosgatjuk a gyümölcsöt.

6. 170 fokos sütőben, alul-felül sütés programon tűpróbáig sütjük. Kb. 25-30 perc.

7. Porcukorral meghintve tálaljuk.

A receptet Rupáner-Gallé Margó, a Rupáner konyha bloggere készítette.

Citromos tiramisu

Hozzávalók:

a díszítéshez:

A citromokat 10 percig forró vízben áztatjuk, majd alaposan megmossuk. A tejfölt robotgéppel összekeverjük a porcukorral. Hozzáadjuk a citromok reszelt héját és kifacsart levét. Felverjük a tejszínhabot, majd spatulával hozzákeverjük a tejfölös masszához. A tejet egy tálba öntjük, és hozzáadjuk a vanília kikapart belsejét. A vaníliás tejbe mártogatjuk a babapiskótákat. 

Egy nagyobb vagy több kisebb tálba rétegesen lerakjuk a krémet és a babapiskótát: egy réteg krém, egy réteg piskóta, egy réteg krém. Egészen addig rétegezzük, ameddig van krémünk, a lényeg, hogy a krémmel zárjuk. A tetejét citromkarikákkal, mentával és reszelt citrommal díszítjük. 

A kész tiramisut 1 éjszakára hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek. 

A receptet Gruber Ági, az Ági kicsi világa bloggere készítette.

Még több nyári édesség az NLCafén:

Exit mobile version