A legfinomabb nyári gyümölcsös desszertek

nlc | 2017. Augusztus 06.
Most van itt az ideje a finom gyümölcsös édességeknek, mert aztán pislogunk párat, és már megint csak alma, körte és banán lesz a zöldségesnél. Úgyhogy irány a piac – vagy a kert –, és jöhetnek a legjobb nyári gyümölcsös desszertek!

Lehetne hosszan sorolni a szuper nyári süteményeket: a málnás brownie, a szedres pite és a barackos kocka is isteni finom, de most a nagy melegben inkább olyan nyári édességeket hoztunk, melyek hűsítenek is egy kicsit. 

Villámgyors málnafagyi

Hozzávalók:

A málna felét turmixoljuk össze a cukorral, a joghurttal, fél citrom lereszelt héjával és pár csepp citromlével. A gyümölcs másik felét villával nagyon enyhén törjük össze, így keverjük a turmixolt részhez. Keverjük hozzá a habbá vert tejszínt. Hűtsük le a krémet, készítsük el fagyigépben. Ennek hiányában tegyük rögtön a mélyhűtőbe, és félóránként botmixerrel keverjük át alaposan, amíg meg nem fagy. Ebben az esetben a gyümölcsdarabokról le kell mondanunk, de úgy is nagyon finom lesz.

Gyömbéres barackfagylalt

Hozzávalók:

A barackot hámozzuk meg, magozzuk ki. Turmixoljuk simára, a gyümölcs érettsége szerint édesítsük cukorral vagy édesítővel a krémet, adjunk hozzá citromlevet és ízlés szerint frissen reszelt gyömbért. A joghurtot ízlés szerint édesítsük, a tejszínt verjük fel habnak. Keverjük össze a tejszínt és a joghurtot. Tegyük a krémet egy tálba, majd szabálytalan alakzatban csorgassuk bele a barackos részt, villával “kócoljuk” meg, hogy márványos legyen a minta. Tegyük szilárdulásig mélyhűtőbe. 10 perccel tálalás előtt vegyük ki a mélyhűtőből, fagylaltkanállal gombócoljuk.

Banánhajó

Hozzávalók 1 főre:

A banánt hosszában kettévágjuk, és egy tányérra tesszük. Rákanalazzuk a fagylaltokat, frissen felvert tejszínhabot nyomunk mellé, és csokisziruppal locsoljuk meg. Azonnal tálaljuk.

Palacsinta karamellszósszal, vaníliafagyival és áfonyával

Hozzávalók:

A palacsintához:

A karamellszószhoz:

 

A karamellszószhoz a cukrot egy vastag aljú lábas aljába szórjuk egy rétegben, és közepes lángon melegítjük. Ahogy elkezd olvadni, karamellizálódni a cukor, rászórunk még egy kis cukrot, és így haladunk szépen, míg az összes cukrot hozzá nem adtuk. Közben egy másik lábaskában felforrósítjuk a 3,4 dl tejszínt, és készenlétben tartjuk. Ha szépen karamellizálódott az összes cukor, akkor – folyamatos kevergetés mellett – hozzáadjuk a tejszínt, és kevergetjük közepes vagy annál kisebb lángon, míg teljesen el nem olvad a kicsit összeugrott karamell a tejszínben. Ha kész, lehúzzuk a tűzhelyről, hozzákeverjük a vajat, és hűlni hagyjuk.

A palacsintához a száraz anyagokat egy tálban összemérjük, majd a tej felét és a tojásokat hozzáadva sima masszát keverünk belőle. Arra vigyázzunk, hogy csomómentes legyen. Óvatosan kevergetve hozzáadjuk a többi tejet, majd a szódavizet, végül az olajat is. 20 percre félretesszük pihenni,  majd a palacsintákat egyenként kisütjük. Ha kész, összehajtogatjuk őket, vaníliafagyit adagolunk mellé, meglocsoljuk karamellszósszal, és áfonyát is kínálunk hozzá. 

Citromos-málnás pavlova

 

Hozzávalók:

A tetejére:

Egy tálban verjük fel a tojásfehérjét és a borkősavat a kristálycukorral, míg kemény habot nem kapunk. Két sütőpapírral bélelt sütőben rajzoljunk egy tányér segítségével egyforma méretű köröket, majd fordítsuk meg a papírokat, hogy a tinta látható legyen, de ne érintkezzen a krémmel. Oszlassuk el egyenletesen a tésztát a két azonos méretű körben. 120 fokos, előmelegített sütőben süssük meg a habot 60-75 perc alatt. (Akkor jó, ha a széle már kezd aranybarna lenni.)

A krémhez verjük fel a tejszínt a porcukorral, míg könnyed habot kapunk. Adjuk hozzá a citromkrémet és a málnalekvárt – forgassuk óvatosan össze.

Az első réteg “tortalapra” halmozzuk rá a krém felét, szórjuk meg málnaszemekkel és egy evőkanál citromhéjjal. Ismételjük a második rétegnél.

Áfonyás cobbler

 

Hozzávalók egy közepes tepsihez:

A lisztet elkeverjük sütőporral és a vajjal, majd a tojást elkeverjük a cukorral és a tejszínnel, és hozzáadjuk a liszthez. A gyümölcsöket egy kivajazott tepsibe tesszük, majd elkeverjük a cukorral és a keményítővel. A tésztát rákanalazzuk a gyümölcsökre, majd 180 fokos sütőben 35-40 percig sütjük.

Tipp: A tészta lágyabb lesz, ha a tojást szétválasztjuk, a fehérjét habbá verjük, és úgy adjuk a lisztes keverékhez.

Tipp2: Adj a sütihez fagyit!

 

Szedres-almás rácsos pite

Hozzávalók 12 szelethez:

  • 20 dkg liszt
  • 15 dkg vaj
  • 1 db tojássárgája
  • fél csomag sütőpor
  • 7 dkg porcukor

Töltelék:

  • szóráshoz, fahéjas cukor
  • 1 db (kenéshez) tojás
  • 1 kiskanál fahéj
  • 1 db citrom reszelt héja
  • 60 dkg (hámozva, apró kockákra vágva) alma
  • 3 evőkanál darált keksz
  • 2 evőkanál sárgabaracklekvár
  • 15-20 db szeder
Kategóriadesszert
Elkészítési idő60 perc
Nehézségi szintközepes

Elkészítés

A lisztet a vajjal/margarinnal, a porcukorral és a sütőporral elmorzsoljuk, majd a tojássárgáját is hozzáadva tésztává gyúrjuk. Lisztezett deszkán 3-4 mm vékonyra nyújtjuk, kibélelünk vele egy kb. 22 cm átmérőjű piteformát, a felesleges részeket levágjuk. 15 percre hűtőbe tesszük, közben a sütőt 190 °C-ra melegítjük. A tészta tetejére akkora sütőpapírt fektetünk, hogy teljesen beborítsa, és valamilyen nehezékkel (bab, rizs stb.) megtöltjük a formát. Így sütés közben nem púposodik fel, és az oldalán is a helyén marad (ezt hívják vakon sütésnek). Így tesszük a sütőbe kb. 15 percre, amíg a tészta széle világosbarna lesz. Kivesszük a sütőből, és a magokat a sütőpapírral együtt kiemeljük (legközelebb újra használható, de fogyasztásra már nem alkalmas). Ekkor a tészta alja még nyers, ezért pár percre még visszatesszük, majd kivesszük. Amint langyosra hűlt, tetszés szerint tölthetjük. A leeső tésztarészt a piték tetejéhez vagy rácsozáshoz elhasználhatjuk, ha nincs szükség rá, kis kekszeknek megsüthetjük.

Az alapot elkészítjük, az alapreceptben leírtak szerint elősütjük, a leeső részeket félretesszük, abból lesz rács a tetején. A hozzávalókat – a szeder kivételével – tálba mérjük, óvatosan összekeverjük, és az előkészített piteformába simítjuk. A maradék tésztát összegyúrjuk, kinyújtjuk, csíkokra vágjuk. Megkenjük a felvert tojással, a tölteléket berácsozzuk vele. A rácsok közé 1-2 szem szedret nyomunk, a rácsokat fahéjas kristálycukorral megszórhatjuk. 20-25 perc alatt készre sütjük.

  

Sárgabarackos galette levendulafagylalttal

Hozzávalók a galette-hez (18 cm átmérő):

  • 180 g liszt
  • 1 csapott ek. cukor
  • csipet só
  • 125 g hideg vaj
  • 1-3 ek. hideg víz
  • csipet szárított levendula
  • 300 g sárgabarack

Hozzávalók a levendulafagylalthoz:

  • csipet só
  • 200 ml teljes tej
  • 2 tojássárgája
  • 200 ml habtejszín
  • 200 ml cukrozott sűrített tej
  • 4 púpos tk. szárított levendula
Kategóriadesszert
Elkészítési idő70 perc
Nehézségi szintkönnyű

Elkészítés

A fagylalthoz a tejszínt a tejjel és a sűrített tejjel egy lábasban forráspontig melegítjük. A tűzről levéve hozzáadjuk a levendulát, hűlni hagyjuk legalább 20 percig, majd a tejszínes keveréket leszűrjük. Belekeverjük a tojássárgákat és a csipet sót. A tűzhelyre visszatéve alacsony lángon néhány percig főzzük. A masszát hagyjuk teljesen kihűlni. Mélyhűtőbe tesszük, majd megszilárdulásig néhány alkalommal botmixerrel átkeverjük.

A galettéhez a lisztet a cukorra és a csipet sóval elkeverjük, hozzáadjuk a kockára vágott hideg vajat, kezünkkel elmorzsoljuk. Adjunk hozzá annyi vizet, hogy a tészta összeálljon.  Folpackba csomagolva a hűtőbe tesszük 1 órára.

A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A sárgabarackot felszeleteljük.

A tésztát kivesszük a hűtőből, nagyjából kör formájúra nyújtjuk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Ráhalmozzuk a sárgabarackot úgy, hogy a szélén kb. 3-4 cm-es sávot hagyjunk szabadon. A tészta üresen maradt részét szépen hajtsuk fel körben. Szórjuk meg egy csipet levendulával. Tegyük a sütőbe, 25-30 perc alatt süssük aranybarnára.

A még meleg galettét levendulafagylalttal tálaljuk.

 

 

Exit mobile version