„A vendéglátó üzletek hozzávetőleg egyharmadát üzemeltetik kisvállalkozók, körükben sok esetben a magán és a céges kassza »átjárható«. Csakhogy mostanra elfogytak a magántartalékok is. Szerintem 2022 végére a vendéglátóhelyek 25-30 százaléka mond csődöt, vagy teljesen más profilra vált, ha van hozzá tőkéje, ereje, munkavállalója” – nyilatkozta Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke az Mfornak, hozzátéve, hogy jó évet zárt a turizmus, de nagyok az országon belüli eltérések.
„Vidéken, a Balatonnál és a fürdőhelyeken szenzációsnak bizonyultak a nyári hónapok. (…) De a fővárosban kevés volt a rendezvény, hiszen a kiugró napi halálos Covid-esetek egyik napról a másikra befolyásolták ezek megtartását” – mondta Kovács. Szerinte a home office is negatívan befolyásolta a munkahelyi étkeztetés forgalmát, a házhoz szállítás pedig nem segített azoknak a cégeknek , „ahol a miliő, a design, a szerviz, a tálalás kiemelten számít, ott ez nem megoldás”. Kovács ezen túl még elmondta, hogy:
- a drága, magas színvonalú éttermek talán megtalálják majd a maguk célközönségét, akárcsak az olcsóbb étkezdék, míg a középáras helyek némelyike nem biztos, hogy sokáig bírja.
- hatalmas az emberhiány, már ötcsillagos szállodák is a Facebookon keresnek munkaerőt.
(24.hu)