Az olasz paraszti konyhának sokat köszönhetünk, többek között a gnocchit is. Ha eddig csak előre fagyasztott változatot készítettél, mert túl macerásnak érezted az otthoni tésztagyúrást, itt az ideje eloszlatnunk a tévhiteket. Elmondjuk, mire figyelj a gnocchi késztés során, és ha betartod, többé nem fogsz bolti tésztát venni!
A házi gnocchgi titka: a megfelelő burgonya liszt és tojás arány
A jó házi gnocchi alapja többek között a puhára főtt burgonya és a liszt aránya. Attól függően, hogy milyen krumplit vettél, a liszt mennyisége is változhat. Az alap, hogy búzalisztet kell használni, de, hogy mennyit, az az dönti el, hogy a mennyi a burgonya keményítőtartalma. Az a legjobb, ha tésztakészítés közben folyamatosan ellenőrzöd, hogy milyen az állaga: az a jó, ha sűrű a tészta, de nem túl lisztes.
A harmadik fő összetevő a tojás, de csak a sárgája. Nem hibázol nagyot, ha az egész tojást felhasználod, de ha igazán lágy tésztát szeretnél végeredménynek, akkor kihagyod belőle a fehérjét.
A gnocchi formázása
A gnocchit nem pusztán azért barázdálják be csíkokkal, hogy mutatós legyen, hanem más, funkcionális oka is van. A barázdált tészta felületén ugyanis jobban megtapad a szósz, és nem csurog le róla olyan könnyen, mintha megspórolod a csíkozást.
Éppen emiatt kapj elő egy villát, és ne sajnáld rá azt az egy-két percet, mert az étel élvezeti értékén sokat fog dobni a barázdált felület.
Négysajtos gnocchi
Most, hogy már tudod a gnocchi késztés minden csínját-bínját, itt van egy nagyon egyszerű és finom gnocchi recept, amit ebédre és vacsorára is elkészíthetsz.
Hozzávalók:
- 30 dkg burgonya
- 10 dkg liszt
- 1 tojássárgája
- só
A sajtmártáshoz:
- 2 evőkanál reszelt grana padano
- 2 evőkanál gorgonzola
- 1 evőkanál brie sajt
- 2 evőkanál reszelt parmezán
- 4 dl tejszín
- 2 dkg vaj
- zöldfűszer keverék
- só, bors
Elkészítés:
Most meg a burgonyát, majd főzd meg héjában. Ha megfőtt, hámozd le a héját, és törd át krumplinyomón. Ha ez megvan, egy tálban keverd el a felvert tojással, a sóval és a liszttel. Miközben gyúrod a tésztát, figyelj arra, hogy ne legyen túl lisztes, ezért apránként adagold a lisztet, és ha elérte a sűrű, de nem kemény állagot, kész is van.
Most már csak annyi a dolgod, hogy hengert sodorj a tésztából, felvágd körülbelül kétujjnyi darabokra, és villával bebarázdáld. Forrásban lévő vízbe dobd bele őket, és főzd készre, közben pedig készítsd el a mártást.
Tedd fel egy kis lábasban a tejszínt melegedni, add hozzá a vajat és a fűszereket, közben pedig a keményebb sajtokat reszeld bele, a lágyabbakat pedig egyszerűen tördeld bele a tejszínbe. A mártásod akkor kész, ha teljesen homogén. Amikor a tészta megfőtt, kanalazd bele a mártásba, és már tálalhatod is!
Készíts még több finomságot velünk!
- Van élet a rakott karfiolon túl, 3 recept, amit ki kell próbálni
- Elronthatatlan bögrés brownie recept – eláruljuk a titkát
- Hétvégi menüajánló almás pitével és egy isteni oldalassal