3 kedvencünkkel robbantjuk be a gombaszezont: készíts velünk krémet, „húst”, krokettet gombából!

Haranghy Orsi | 2023. Szeptember 11.
Itt az ősz, a gombászás főszezonja: itt az ideje elővennünk a kedvenc receptjeinket. Ezután pedig következnek az idei kísérletezések is.

Izgalmas reneszánszát éljük a vadon termő finomságoknak, az emberi kéz és vegyszerek által nem háborított konyhai alapanyagok felhasználásának. A legjobb séfek manapság a csapatukkal az erdőt-mezőt járják, és gyűjtögetnek. Vadon termő bogyókat, hajtásokat, leveleket, sőt gyökereket, ismert és újrafelfedezésre váró gyógynövényeket. A világ legjobb éttermeiben helyben termő különlegességek sora kerül az asztalra.

Nem sok jobban hangzó mottó van a kortárs gasztronómiában a „vissza a természetbe” hívószavánál, de a gombászás már a nagy gyűjtögető szenvedély előtt is a kultúránk része volt, és az erdőjárás, gombakeresés adta örömöket nem tudta elfojtani a szocialista éra konyhai alapanyag-használatot lebutító időszaka sem.

Őszi szüret / Fotó: Ulada, Getty Images

Változott a gombabevizsgálás az internet adta információ-robbanással?

A válasz határozottan nem. Alapszabály, hogy amilyen képeket, leírásokat találunk Google-keresésekkel vagy szakmai, hobbista weboldalakon, nem számít minősített információforrásnak. Tartsuk magunkat az alapvető direktívákhoz: internetes oldalakra bárki bármit feltölthet, és ellenőrizhetetlenül adhatja ki magát szakértőnek is. Ugyanígy segíthetnek tájékozódni, művelődni a gombafelismerő telefonos applikációk, de ha a gombák elfogyasztásáról van szó, kötelező jelleggel vizsgáltassuk be hivatalos gombaszakellenőrrel. Mivel a gombák becsapós külsejűek, a nem szakavatott szem könnyen összetéveszti az emberi fogyasztásra alkalmas és a mérgező egyedeket.

Gombaszakellenőröket foglalkoztató piacok Budapesten és vidéken: itt találod a listát..

Tudod, mennyi gombát szedhetsz?

A magyarországi szabályozás értelmében egy személy egy nap alatt legfeljebb 2 kilogramm gombát szedhet. Csak a kifejlett, egészséges példányokat ajánlott magunkhoz venni.

Luxuspirítós: vargányás kacsamájkrém

Naná, hogy karácsonykor készítettem el először ezt a krémet. Nincs finomabb a hízott libamájnál vagy kacsamájnál, gondolhatnánk, pedig ez a gombás krém még a klasszikus ünnepi májasoknál is intenzívebb ízű. Ha ránk hallgattok, nem olajon indítjátok a hagymák dinsztelését, hanem vajon. A vajjal és a tejszínnel lesz igazán selymes ízű!

Az ősz színeiben a vargányák / Fotó: Minh Hoang Cong / 500px, Getty Images

A vargánya, vagy sokat emlegetett olasz nevén a porcini méltán az egyik legtöbbre becsült gombaféle. A vastag húsú gomba állandó eposzi jelzője az „erdők királya” vagy az „erdők kincse”. Érdemes sietni, ha magunk akarjuk szedni, ugyanis októberig tart a szezonja. Több fajtája is megtalálható hazánk erdeiben, de a legismertebb itthon a nyári vargánya (Boletus reticulatus) és az ízletes vargánya (Boletus edulis).

A krémek krémje / Fotó: zia_shusha, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Az isteni laska: paradicsomos laskagomba hajdinával

A laska egy egészen zavarba ejtő gombafajta. Angolul oyster, azaz osztriga a neve – ők ehhez hasonlítják a különös textúrát. A húsát szinte úgy rágjuk, mint az igazi húst, ezért kedvelik húspótló ételek elkészítésére a vegetáriánusok is, de a húsevők körében is kultikusnak számít a laska.

A vízszintesen felfelé növő laskacsalád / Fotó: Simon McGill, Getty Images

Leginkább termesztett laskát szerezhetünk be a piacokon, és nemcsak erdőkben, hanem akár parkokban, köztereken is találkozhatunk vele: fák törzsén csoportosan nő, jellegzetes, emeletes alakzatban. Receptünk lényege, hogy kiélvezzük a laska húsos mivoltát, egyszerűen csak koncentrált ízű paradicsomszósszal és egy kis párolt hajdinával ajánljuk a készítését.

nlc. tipp

Pörkölt hajdinával különösen izgalmas ízkombinációt kapunk.

Laska, paradicsommártás, hajdina / Fotó: istetiana, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Csiperke, a gombák szürke eminenciása: gombakrokett

Bár a nagy gombászok szinte gombaszámba sem veszik az egész évben kapható, nagyüzemi körülmények között is termesztett csiperkét, ne legyünk igazságtalanok vele. Helytelenül championnak vagy champignonnak is nevezik a kereskedelemben, ez utóbbi egész egyszerűen csak gombát jelent franciául. A csiperke lehet kicsi és nagy, barna és fehér, ízre mindegyik megegyezik.

Csiperketermesztő / Fotó: valentinrussanov, Getty Images

Az igazi gombarajongók azért nem tartják sokra, mivel semleges aromájú és könnyen puhuló, nem tartalmaz olyan izgalmakat, mint az előző kettő például. Ami a hátránya azonban, az az előnye is. Könnyen felhasználható, sok ételben egyszerűen csak hús helyett alkalmazzák, gondoljunk csak a gombapörköltre vagy rántott gombára. Nagy kedvencünk az alábbi recept, ami olyan finom, hogy egy finom mártogatóssal magában is pillanatok alatt elfogy!

nlc. tipp

Háziasszonyi berögződés meghámozni a csiperkegombát. Ez valójában teljesen felesleges, elegendő csak megmosni. Ha nagyon földes, kefével lágyan átdörzsölhetjük, vigyázva, ugyanis sérülékeny.

Vissza fogjátok tapsolni: gombakrokettek / Fotó: © eleonora galli, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Exit mobile version