A japa mala, azaz dzsápá málá vagy mála egy száznyolc szemből álló füzér, amivel elmélyítheted a meditációt. Szinte minden kultúra vagy vallás használ hasonló füzért, némelyik kifejezetten vallási célzattal, míg mások nem egyértelműen köthetők ehhez. Vallási eszköz a keresztény rózsafüzér, de a görögök kezében folyton látható kis gyöngysor, a komboloi (ami az iszlám imafüzérből alakult át) csak amolyan „gondűző”, amit a kezük lefoglalására használnak.
A mála betöltheti mindkét szerepet, attól függően, hogy viselője, használója mennyire merült el a keleti filozófiákban. Ismeretes a buddhizmusban és a hinduizmusban, és mivel mindkettő kötődik a jógához, annak széles körű elterjedésével vált ismertté.
Ha szeretnél elmélyültebben meditálni, vagy jógázol, a mantrákat pedig eddig füzér nélkül alkalmaztad, akkor bármelyik keleti kiegészítőket árusító üzletbe bemehetsz, és beszerezheted a málát.
Miért 108?
A szám ismerősen csenghet ha már elmerültél valamilyen spirituális irányzatban, de ha a csillagászatban vagy jártas, akkor tudod, hogy a Nap átmérője száznyolcszor nagyobb, mint a Földé, a Földé pedig pedig száznyolcszor nagyobb a Holdénál. A 108 megjelenik a buddhista tradíciókban, az indiai védikus irodalomból száznyolcat tartanak számon, és jelen van a hindu mitológiában, a kínai harcművészetben és az iszlám vallásban is.
Hogyan használjuk?
A mála lényege, hogy az ismételni kívánt mantra adott számú ismétlése felerősíti a hatását. Így a száznyolcas ismétlés a legerőteljesebb, de léteznek kevesebb gyöngyből álló füzérek is.
Meditációs testhelyzetben ülve (ami lehet kényelmes törökülés, párnával alátámasztott medencével), a bal kezedbe fogd a málát. A legnagyobb gyöngy – amit buddhagyöngynek, guruszemnek, vagy sztúpának hívnak – utáni szemmel kell kezdeni, magad felé húzva a gyöngyöket. Ha több kört is mantrázol, akkor a guruszemhez érve fordítsd meg, és ismét befelé húzva számlálj. A nap során bármikor és bárhol használható.
Ha nem ismersz mantrákat, de már jártál jógaórán, akkor találkoztál az Om vagyis Aum zengetéssel. Ez is egy mantra, nyugodtan ismételd a máláddal.
Nagyon erőteljes a Gayatri mantra, ami gyógyító hatású, vagy az egyszerűen megtanulható Ganésha mantra, melynek szövege kiejtés szerint: „Om Gam Ganapataje Namaha”.
A már nagyon sokat használt málák magukban tartják a mantrák rezgéseit. Egyes indiai történetek szerint olyan erős a hatásuk, hogy a gyógyítók, szent emberek füzérét egyszerűen csak ráhelyezik a betegre, és megindul a gyógyulás.
Minden mála egyforma?
A száznyolc szemű gyöngyfüzért leginkább nyakban hordják. Nagyon sokan használnak karmálát, ami 27 szemes karkötő, de létezik 21 és 54 szemes változat is. Mindegyiken van guruszem, ami a megvilágosodást jelképezi.
A málák anyaga igen változatos. A legegyszerűbb fából készül, a tibeti darabok sokszor csontból, az elmúlást szimbolizálva. Lótuszból és szantálból is készülhetnek a golyók, sajátos hatással, de népszerű a rudraksha bogyóból fűzött mála, ami a legmagasabb tudást jelképezi. Az ásványi málákat választhatod aszerint, hogy mi a csillagjegyed, van-e számodra fontos kristály. Erősítheted valamelyik tulajdonságodat, vagy egyensúlyba hozhatod az egészségedet a kövek által.
Hogyan kell hordani, tárolni?
Ha csak kiegészítőként viseled, nincsen jelentősége, hol hordod a guruszemet és bojtot. De ha „dolgoztatni” szeretnéd, esetleg tanuláshoz veszed fel, helyezkedjen el a nyakszirtnél.
A hosszú málá hordható csuklóra tekerve is. A karkötőt a nők a bal, a férfiak a jobb karon hordják.
A tárolásnál gondolj tisztelettel a máládra, ne dobáld le, ne keverd számos bizsu közé. Tartsd kis textilzsákban, vagy felakasztva. A termésből készült láncok idővel és bőröd érintésétől érettebb színt kapnak. Amikor elpiszkolódnak, mosd le nyugodtan kímélő szappanos folyóvízzel, az ásványi málákat pedig tisztítsd kristályokkal megegyezően.
Ha találkozol valakivel, aki spirituálisan fontos neked, vagy kirándulsz egy sztúpához, kérj rá áldást, amitől még többet fog jelenteni számodra.