5 mudra az egészségért

nlc | 2020. Október 18.
A mudrák a jóga által váltak ismertté. A kéztartások neve pecsétet jelent szanszkritül, és a testben futó energiákat zárja egy körré. Naponta néhány percet rászánva, komoly lépéseket tehetünk az egészségért.

A mudrák az öt elem egyensúlyba helyezésével hatnak az emberi testre.

Az ájurvéda mellett az elemek egyensúlyán alapul még számos keleti gyógyítási rendszer, például a hagyományos kínai orvoslás. Az elemek összhangja egészséges testet, lelket és elmét eredményez. Ezt az összhangot célozza meg a jóga és ájurvéda, aminek része a fizikai gyakorlás, ahol fontos szerepe van a mudráknak. Nem csak a kéz ujjaival alkotható mudra, egyes testtartások, vagy kartartások is annak számítanak. 

Alapvető különbség a jógapózokhoz képest, hogy míg azokban (az ászanákban) a testben lévő energia valahonnan valahova áramlik, a mudrák egy energiakört zárnak be, és gyógyító hatásuk sokkal erősebb.

Manapság egyre kevesebbet használjuk az ujjainkat, alig írunk kézzel (az Egyesült Államok egyes iskoláiban már kivezették a folyó kézírást!), és a tapintás sem olyan fontos része az életünknek. Így a mudrák összességében felvehetik a harcot olyan komoly betegségek megelőzésében is, mint a Parkinson-kór. Azokat az idegpályákat stimulálva, amik az ujjak, kéz használatának csökkenésével sorvadnak el, és okoznak súlyos idegrendszeri elváltozásokat.

A pecsét kézjegyekkel találkozhatunk szinte minden kultúrában. Fontos kiemelni, hogy kultúrák, mert nem kell egyik valláshoz sem kötődnie annak, aki jógát gyakorol, ájurvédikus módszereket, vagy mudrákat használ! Ettől függetlenül a kéztartások szerepelnek az iszlám ábrázolásokon, láthatjuk Jézus és Mária kezét is sokszor mudrában. A hinduizmus és buddhizmus egyöntetűen használja évezredek óta, de az ősi Babilónia és Egyiptom területén is felfedezhető a fennmaradt emberábrázolásokon.

Prithvi mudra / Fotó: Unsplash

Hogyan kell alkalmazni?

A mudrákat bárki, bármikor és bárhol használhatja! Lehet egy kézzel, vagy két kézzel. Az öt elem sor nem „kétkezű” mudra, elég csak az egyik kéz hozzá, de a hatás növelése végett együtt a kettővel is végezhető, és van, akinek ez az egyszerűbb. 

Mudra bármilyen betegségben végezhető, kórházban fekvő betegek is csinálhatják. Kómában lévő, vagy paralízises betegeken is alkalmazzák.

A mudrát úgy kell tekinteni, mint egy gyógyszert: ha elkezdünk egy mudrasort, egy-egy tartását legalább 2 percig tartsuk, és ismételjük meg naponta háromszor, nagyjából ugyanabban az időben, reggel, délben, este.

Nyugalomban helyezkedjünk el ülve vagy fekve, lélegezzük párat hasi légzéssel, majd vegyük föl a kéztartást. Figyeljük meg közben a testünket, gondolatainkat, érzéseinket. 

Ez, ha nem növeljük az időtartamot, az öt mudra esetén napi 5 x 2 perc, azaz 3 x 10 perc az egészségért. 

Meditációt elmélyítő Dhyáni mudra (Fotó: Pixabay)

Az öt elem mudra

Az egyes mudrák ebben a sorban az adott elemhez tartoznak. Egymás után vegyük föl őket, tartsuk 2-5 percig, majd kicsit mozgassuk meg a kezeket, ujjainkat billegtetve, rázva. Majd jöhet a következő. Sorrendjük: föld, víz, tűz, levegő, éter – a legnehezebbtől a legkönnyebb felé haladunk.

Föld elem mudrája

Föld, Prithvi mudra

Az erő és szilárdság mudrája. A gyűrűsujj és hüvelykujj begyének könnyed összeérintésével hozzuk létre. 

Hatásai: javítja a vérkeringést, erősíti és szilárdítja a testet, meditációban segíti a megalapozottságot. A gyengeség, fáradtság ellenszere. Ha valaki betegség folytán izmot veszített, vagy nem tudja visszaszedni a súlyát, ez a mudra segít.

Víz elem mudrája

Víz, Jala mudra

A vízháztartás és ragyogás mudrája. A kisujj és a hüvelykujj összeérintésével jön létre. Nagyon hatásos mudra, nagyjából fél perc elteltével már érezhetően megindul a nyálelválasztás.

Hatásai: szájszárazság, szomjúság esetén segít, kiegyensúlyozva a test vízháztartását. A vesék működését fokozza, és hidratáló hatása bőrfiatalító. Székrekedés ellen is használható, illetve vértisztító. Olajos masszázsok, krémek felvitelekor fokozza azok hatását.

Tűz elem mudrája

Tűz, Agni mudra

Az emésztés mudrája. A behajtott gyűrűsujj középső percét nyomja le gyengéden a hüvelykujj begye. 

Hatásai: gyorsítja az anyagcserét, segít a felesleges testzsír feloldásában. Segít a lerakódott nyák feloldásában. Emésztésjavító, étvágygerjesztő is egyben. Növeli a belső tüzet, hideg végtagok és hűvös évszak érkezése esetén segíti az átállást. Növeli a koncentrációt, energiaszintet.

Levegő elem mudrája

Levegő, Váyu mudra

A fájdalomcsillapítás mudrája. A behajtott mutatóujj középső percét nyomjuk le enyhén a hüvelykujj begyével. Étkezések előtt és után is alkalmazható, lásd a hatásait.

Hatásai: felfúvódás esetén az extra levegőt eltávolítja a gyomorból és belekből, és az egész testből is, ezzel fejti ki fájdalomcsillapító hatását. Használható reumás fájdalom, mellkasfájdalom esetén is, és minden olyan betegségben, amit a levegő elem kibillenése okoz.

Éter, az ötödik elem mudrája

Éter, Ákásá mudra

A teremtés és megsemmisítés mudrája. A középső ujj és a hüvelykujj begyének összeérintésével jön létre.

Hatásai: hallásjavító, hallásérzékenyítő. Aktiválja a testben keringő kalciumot és foszfort, segíti a beépülést, így csonterősítő, csontritkulásban is használható. Kiváló nyugtató hatása a legvibrálóbb elmének is segíti az elcsendesülést. Elsősegély lehet erős szédülés esetén. 

Buddha szobor keze Jnana mudrában / Fotó: Pixabay

Az öt elem mudrasor egyben egy igen erőteljes hatású gyakorlat. De az egyes felsorolt hatások tekintetében külön-külön is végezhetők. Ha konkrét problémára használjuk, akkor a javulásig végezzük naponta. Egészségmegőrzőként mindennap, folyamatosan végezhető.

Gyakorlás közben mindig figyeljük, mit üzen, hogyan reagál a testünk. Idővel érezni fogjuk, pontosan mire van szüksége.

Ez is érdekelhet Megnézem
Exit mobile version