Ne ígérj, ha úgysem lehet rád számítani!

Jakab Rozi | 2018. Július 23.
Utolsó pillanatban lemondott találkozók, meghiúsult közös projektek, visszatáncolás, cserbenhagyás: az adott szónak mintha más lenne a súlya manapság.

Nem tudom pontosan megmondani, hogy az ígéretek mikor veszítették el súlyukat, de egyre gyakrabban találom magam olyan élethelyzetekben, amikor valaki szavát adja, aztán az utolsó előtti pillanatban mégis kihátrál. Nem az eseti, tényleg áthidalhatatlan cserbenhagyásokra gondolok itt, hanem azokra a felületes, átgondolatlan ígéretekre, amiket simán el lehetne kerülni. 

A komolytalan, felszínes élethelyzetektől kezdve az anyagi kárt okozó becsszavakig mindenből kijutott már, és egyre többször kapom azon magam, hogy nehezen megy a bizalom, illetve jobbnak tartom, ha saját kezembe veszem a dolgokat, mert már előre elkönyvelem: A, B, C, D szereplők közül valaki biztosan bemondja az unalmast. 

A mikro- és makrocsalódások óhatatlanul is óvatossá tesznek. Elkezdek nem bízni, és biztosítékot kérni:

Mondd, ha nem fér bele! 
Biztosan jó?
Jól meggondoltad?
Ne válaszolj azonnal, gondold át, aludj rá egyet!
Figyelj, ez nekem fontos, vedd komolyan! 

Mindez hiába, mert sokan talán át sem gondolják, mit okoznak az utólag bedobott átlátszó kifogásokkal, a viccesnek tűnő hanyagságukkal, a súlytalannak gondolt felszínességükkel. Nem érzik, hogy a meggondolatlanul kimondott Igen! csak átmenetileg tünteti fel őket jó színben, majd kámforként illan el, ha egyszer csak úgy gondolnak rájuk, mint ígérgető, nem szavahihető emberekre. Nem érzik, hogy nem gyerekek többé, akik elbújhatnak apa erős háta mögött, aki kimagyaráz, megmagyaráz. Nem, az adott szó felelősségteljes, felnőtt dolog, tartás kell hozzá, gondolatok és egy csöppnyi logika: Mondhatok igent és nemet! Ha igent mondok, arra a másik ember számít. Ha visszatáncolok, azzal lehet, hogy kárt teszek. 

Tényleg ennyire egyszerű!

Exit mobile version