Saját pánikrohamáról osztott meg videót egy influencer

Szentes Adél | 2019. Május 13.
Légszomj, szívdübörgés, patakokban folyó izzadság. Torokszorító felvételt posztolt magáról a szorongással küzdő modell.

Említettük már, hogy május a mentális egészség hónapja. Nem, sajnos nem itthon, hanem az Egyesült Államokban, de nem mondhatjuk, hogy nekünk, magyaroknak ne lenne szükségünk egy ilyen figyelemfelhívó kampányra. Az alkoholizmus, a depresszió, a szorongás nálunk is emberek és családok millióinak életét keseríti meg. Sokkal többet kellene tennünk a megelőzésért, de legalábbis azért, hogy minél több szó essen arról, hogy a mentális betegségek éppen úgy kezelésre szorulnak, mint a testi bajok.

A mentális problémákkal küzdők sem választják keserves kínlódásukat, és egyáltalán nem vall tájékozottságra, pláne empátiára egy lekicsinylő mondattal lepattintani a betegeket, mondván: „jó dolgában nem tudja, mit csináljon”, és „az a depressziós, aki megengedheti magának”. Sajnos a mai napig is rengeteg hasonló megjegyzéssel, kommenttel lehet találkozni idehaza, pedig éppen ez az az attitűd, ami hátráltatja a betegek ügyét, és azt, hogy mielőbb szakszerű kezeléshez jussanak.

Álljon itt két magyarokat érintő adat: az Eurostat 2017-es jelentése szerint az Európai Unióban Magyarországon a lakosság 10,5 százaléka vallja magát depressziósnak, szorongásos zavarok pedig a lakosság mintegy 20 százalékát érintik.

Ha egy híresség előáll a saját problémájával, az mindig jót tesz az ügynek, mert nagy tömegek figyelik, amit mond, és hallgatnak rá. Ezért nagyon fontos a most következő történet, és ezért tanulságos nekünk, magyaroknak is.

Kharina K. Instagram-sztár, azaz trendi kifejezéssel élve influencer, csaknem százezren követik bejegyzéseit. Az ő posztjai is azok köré a témák köré összpontosulnak, mint a legtöbb hozzá hasonló modellé: haverok, buli, divat, utazás, szexi bikinis pózok a tengerparton.

Legutóbbi bejegyzése azonban kilóg a sorból. Egy forgatáson történt nemrég, hogy Kharina pánikrohamot kapott, és a film közben forgott tovább. A lány nem tervezte, hogy felhasználja a felvételt, de végül mégis úgy döntött, hogy nyilvánosságra hozza, hátha ezzel sikerül felhívnia a figyelmet a mentális problémákra.

„Nem, ez nem színjáték, ez bizony a való élet – kezdi a bejegyzését Kharina. – Életem egyik legszörnyűbb pánikrohamát éltem át, amikor a felvétel készült. Az, hogy mi váltotta ki, nem is számít igazán. Nem azért döntöttem úgy, hogy megosztom a videót, mert figyelemre vagy együttérzésre vágyom, hanem mert itt van nekem ez a fórum az Instagramon, és szeretnék vele végre valami hasznosat kezdeni. A posztjaimból úgy tűnhet, hogy én mindig az élet napos oldalán járok, mert senki nem szeret rossz dolgokat megosztani, de a valóságom ez. Folyamatosan szorongok, az egyik pillanatban még jól vagyok, aztán a másikban jön egy roham, ahogy itt. Igyekszem minél többet posztolni a mentális egészségről, mert fontos, hogy beszéljünk róla: a probléma nagyon is valós, és az én hazámban, Malajziában nem sok szó esik róla.”

És ezt bizony nem csak Malajziáról mondhatjuk el. Pontosabban nálunk azért némi változás érezhető, hiszen az érdeklődés a pszichés problémák iránt egyre erősebb, de azt még mindig kevesen merik nyíltan vállalni, hogy valamilyen lelki betegséggel élnek.

Kharina ezzel zárja sorait: „Bízom benne, hogy ha te is ismersz mentális problémával küzdő embert, akkor igyekszel türelmes lenni vele újra és újra. Tudom, nem könnyű, de sokszor a legtöbb, amit tehetsz az illetőért, hogy megértő vagy, és mellette vagy, amikor szüksége van rád.”

A bejegyzés után rengeteg támogató kommentet kapott a modell:

„Ó, Kharina, köszönöm, hogy kitetted ezt a videót! Ez az egyik legerősebb bejegyzésed, annyira nyers és annyira valóságos. Imádkozom érted, hogy sikerüljön legyőzni a betegségedet!”

„Köszönöm neked ezt a bejegyzést. Én magam is szorongással küzdök, és a tudat, hogy nem vagyok egyedül, nagyon sokat segít.”

„Kiállni a nyilvánosság elé ezzel a videóval a legbátrabb dolog, amit tehettél. Köszönöm, hogy ráirányítod a figyelmet a bajra. A mentális betegség nem vicc, hanem nagyon komoly probléma, amivel foglalkozni kell.”

Reméljük, idehaza is értő fülekre találnak ezek a fontos gondolatok.

(via)

Exit mobile version