A menstruációs ciklus és az élsport – így csinálják a profik

A bohém nő | 2021. Szeptember 20.
Mi történik ilyenkor? Milyen praktikákat vetnek be az élsportolók? Mi a helyzet a vizes sportok tekintetében? Körbejárjuk a témát!

Egy 2006-os kutatási eredmény szerint a menstruáció nincs hatással a sportteljesítményre, és a meccsek vagy edzések során mutatott fizikális igénybevétel még a fájdalmakat is csökkentheti. A kérdés azonban ennél sokkal összetettebb (és vitatottabb), hiszen minden nő másként éli meg a nehéz napokat.  

Dr. Bakanek György nőgyógyászként és sportorvosként is sokat foglalkozott a témával, de konkrét végkövetkeztetést még ő sem tudott levonni a témával kapcsolatban, csak annyit, hogy vannak nők, akiknél mérhetően rontja a teljesítményt a menstruáció, és vannak, akikre jó hatással van.

Mi történik?

A női hormonális ciklusnak komoly beleszólása van egy női sportoló energiaszintjébe és energiabevitelébe: a tüszőérési szakasz során (a ciklus 1-13. napja, ahol az 1. nap a menstruáció első napja) növekszik az ösztrogénszint, és éppen az ovuláció idején (14/15. nap) éri el a csúcspontját, miközben a progeszteron szintje alacsony. A sárgatesti szakaszban (16-18. nap) csökkenni kezd az ösztrogénszint, és legalacsonyabb értékét éppen a menstruáció előtt éri el – eközben a progeszteronszint a szakasz közepén a legmagasabb. Tudományos vizsgálatok során megfigyelték, hogy amikor az ösztrogénszint magas, tehát közvetlenül az ovulációt megelőzően, a nők nagyobb arányban használnak zsírt energiáért. Ahogyan az ösztrogén szintje csökken és a progeszteroné nő, a szervezet egyre inkább a szénhidrátokra támaszkodik – mindez megmagyarázza a cukoréhséget, amit sok nő tapasztal a menstruációt megelőző napokban.

Fotó: Getty Images

Milyen hatása lehet a menstruációs ciklusnak a női élsportolók edzésére és sportteljesítményére?

Szakemberek vizsgálatai alapján a sportolók 75%-a tapasztalta már a menstruációs ciklus negatív hatását. A görcs, a hátfájdalom, a fejfájás és a puffadás a leggyakrabban tapasztalt panaszok. Egy másik kutatás szerint pedig az erőnlét szintjében, a gyulladásos és anyagcsere-folyamatokban, a testhőmérsékletben, a vízháztartás egyensúlyában és a sérülésre való hajlamban tapasztalható változások a menstruációs ciklus hormonális ingadozásának a velejárói. Azonban a menstruációs ciklus hatása a női sportolók teljesítményére nagymértékben függ egyéni tényezőktől is. Számos tanulmány nem talált különbséget a ciklus különböző fázisaiban mért teljesítményszint között.

Élsportolók megoldásai a helyzetre

A panaszok csökkentésére vagy a vérzés idejének szabályozására a sportolók – orvosi felügyelet mellett – gyakran fogamzásgátló tablettákat használnak, hogy kiszámíthatóbb, kiegyensúlyozottabb legyen a ciklusuk. A tablettákkal késleltetni tudják a menstruációjukat, ha az egy fontos verseny idejére esne, azonban ehhez hozzá kell tenni, hogy a fogamzásgátlók hatása a sportteljesítményre még nem egyértelműen tisztázott.

Egy másik megoldást jelenthetnek a méhen belüli fogamzásgátló eszközök. A hormontartalmú spirálnak van olyan speciális fajtája, melynek viselése során teljesen elmaradhat a menstruáció. Ez szintén alacsony hormontartalmú megoldás, a szexuális élet megkezdése után helyezhető fel, a tévhittel ellentétben pedig azoknál a nőknél is alkalmazható, akik még nem szültek.

Az előnyök és hátrányok gondos mérlegelését követően egyénileg kell döntést hozni arról, mi a legjobb az adott sportolónak.

A vizes sportok esetében hatványozottabban nehezebb és érzékenyebb a téma

Merész András, a női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya korábban úgy nyilatkozott, hogy már az ifiknél igyekszik megértetni a játékosokkal, hogy egy edzőnek tudnia kell, ha valakinek akár egészségileg, akár mentálisan gondot okoz a menstruáció.

„Ha egy játékosnál teljesítményromlást vagy lelki problémákat tapasztalok, nem biztos, hogy egyből az jut eszembe, hogy a menstruáció miatt van, ezért is fontos, hogy tudjak arról, ha ez bármilyen formában gondot okoz. Megesett már olyan, hogy egy játékos hirtelen elsírta magát, én pedig nem tudtam az okát, mire elmondta, hogy nála ez egy érzékenyebb időszak, és ilyenkor elő szokott fordulni vele hasonló. A mi sportágunk azért is kényesebb, mert vízben játsszák, vagyis nem egyszerű eset egészségügyi és higiéniai szempontból sem. Ha edzés közben azt mondja egy játékos, hogy ki akar jönni a vízből, akkor nem kell kérdezgetni, ki kell engedni” – mondta Merész.

Mi segíthet még? – nemcsak profiknak!  

A gyaloglás, a futás, a kerékpározás, az elliptikus tréner használata és más kardiógyakorlatok rengeteg endorfint szabadítanak fel, ami nemcsak a jó közérzethez, de a menstruációs görcsök és a fejfájás enyhítéséhez is hozzájárul. „Mivel az ilyen mozgásformák jelentős mértékben fokozzák a véráramlást, enyhíthetik vagy akár meg is szüntethetik a hasi görcsök okozta diszkomfortérzést és a fájdalmakat” – nyilatkozta Mary Rosser New York-i szülész-nőgyógyász a Health magazinnak. Hasonló hatása van az úszásnak is, ami ráadásul kellemesen ellazít, és az ízületeket is kíméli.

 
(Nyitókép: Getty Images/Hakase_)

Exit mobile version