Vége a szezonnak, így süsd meg az utolsó epres pitét

nabelekzsofia | 2017. Június 16.
Nyáron ritkán szeretné az ember a sütőt bekapcsolni, de a bogyós gyümölcsös pitéket elég nagy kár lenne kihagyni. Az eper lassan leérik, de ha még nem sütött idén epres pitét, mutatunk hozzá egy jó receptet.

Lehet epres, cseresznyés, meggyes, barackos, friss gyümölcsös vagy télen lekváros, a pitesütés mindig sikerélmény, mert elrontani nehezebb, mint összerakni jól. Meg persze lehetőleg jó kell alapanyagot választani.

A jó pitetésztához két dolog kell, az egyik a hideg, a másik a jóízű zsiradék – margarin és kókuszzsír helyett inkább jó minőségű vajat vagy zsírt használjunk, mert ezeknek van íze és értelme. Fele-fele arányban is lehet mérni, így a zsírtól (sertés- vagy kacsazsír, a mangalica vagy a liba zsírja túl lágy egy tészta begyúrásához) puha, omlós, tartalmas lesz, a vaj pedig kiegyensúlyozza az ízeket.

Fontos, hogy az alapanyagok hidegek legyenek, mert a jó pitetésztához – ami az omlós tészták közé sorolható – sok zsiradék kell, ami gyúrás közben nem olvadhat meg. Az olvadt zsiradékot a liszt magába szívja, így egy zsíros felületű, ragacsos massza lesz a végeredmény, nem pedig egy ruganyos, könnyen kezelhető és nyújtható tészta. Ehhez a vajat vagy a zsírt érdemes előre kimérni, felkockázni, és begyúrás előtt 15-20 percre a fagyasztóba tenni. Ha más folyadékot is ír a recept, azt is hűtsük be felhasználás előtt.

A nyitott piték egyik fajtája (tehát amikor nem két tésztaréteg között van a töltelék) az alábbi epres-túrós pite, amit persze tetszőlegesen lehet variálni idénygyümölcsökkel. Már csak rövid ideig tart az eper, úgyhogy érdemes egy utolsó kört sütni belőle, aztán jöhetnek a meggyes-cseresznyés verziók, utána pedig a ribizlik, barackok. De mind

Epres-túrós pite

Alapanyagok a tésztához:

Alapanyagok a töltelékhez:

A tésztához a lisztet, a cukrot, a sót és a hideg, kockázott vajat robotgéppel morzsa állagúra keverjük, majd hozzáadjuk a jéghideg vizet. Néhány másodperc alatt egynemű tésztává áll össze. Fóliába csomagolva egy órát hűtőben pihentetjük.

Ha kézzel gyúrjuk a tésztát, figyeljünk arra, hogy gyorsan dolgozzunk, hogy a vaj ne olvadjon meg a kezünk melegétől. Gyors, csipkedő mozdulatokkal adjuk a liszthez, így gyúrjuk hozzá a jeges vizet.

Míg a tészta összeáll, előkészítjük a tölteléket. A túrót villával összetörjük, majd hozzáadjuk  a tejfölt, citromhéjat, cukrot vaníliát és a tojássárgáját. Az epret megmossuk, lecsepegtetjük róla a vizet, és negyedeljük.

A sütőt előmelegítjük 190 fokra. A tésztát lisztezett felületen akkorára nyújtjuk, hogy egy kerek, 18 centis tortaforma szélén 3-4 centivel túllógjon.

Óvatosan a nyújtófára tekerjük a tésztát és a formába fektetjük.

Ujjbeggyel egyenletesen a sarkokba és a forma oldalára nyomkodjuk, a lelógó tésztát pedig csak annyira vágjuk le, hogy a forma peremét még befedjük.

 

A tésztára halmozzuk a tölteléket úgy, hogy a szélekre több jusson, az epret pedig ráfektetjük egyenletesen.

30-35 percig sütjük, kihűlés után óvatosan kiemeljük a formából, aztán szeleteljük.

A hagyományosabb, nagymama féle pitéhez a zsír-vaj kombót ajánljuk: a vajtól igazán omlós lesz a tészta, a zsírtól meg elképesztő jó íze lesz. Nagy mennyiséggel érdemes belőle sütni, mert ha van rá esélye, napokig eláll egy lezárt dobozban.

Meggyes pite

Alapanyagok:

A lisztet, a cukrot, a sót összemorzsoljuk a hideg zsiradékokkal, majd hozzáadjuk a tojássárgáját és a tejfölt. Gyorsan összegyúrjuk, fóliába csomagoljuk és legalább 1 órát (vagy akár egy éjszakát) hűtőben pihentetjük.

2 részre osztjuk a tésztát, egyenlő nagyságúra sütjük. Az egyik tésztát egy kivajazott-lisztezett tepsi aljára fektetjük, villával megszurkáljuk. Egyenletesen ráhalmozzuk a meggyet (amit ízesíthetünk fahéjjal, gyömbérrel, vaníliával), ráfektetjük a másik tésztát, ezt is óvatosan megszurkáljuk. Megkenjük tojással, majd 180 fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt aranybarnára sütjük.

Exit mobile version