Húsz-harminc magyarországi sajtmanufaktúra termékeit tudja biztonsággal ajánlani Sándor Zsolt, a Bükki Sajtmanufaktúra vezetője, és ezek száma egyre bővül – írja az MTI.
A magyar sajtkultúra a 19. század végéig vezethető vissza. Akkor még elsősorban juhtejből készültek a magyar sajtok, kezdetben svájci, olasz és holland sajtmesterek vezetésével. A 20. század elejére aztán több magyar sajttermelő szövetkezet is elindult Magyarországon. A rendszerváltás után ismét egyre többen kezdtek sajtkészítéssel foglalkozni, 2018-ra pedig már Magyarország számos régiójában működnek sajtmanufaktúrák annak ellenére is, hogy egyre kevesebben tartanak tejelő állatokat az országban.
A kecsketejnek számos pozitív élettani hatása ismert, rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, és közelebb áll az anyatejhez, könnyebben emészthető, mint a tehéntej. Így a tejérzékenyek is bátrabban fogyaszthatják.
Mészáros Gabriella nemzetközi borszakértő értékelése szerint a magyar sajtok között már akadnak olyanok, amelyek szigorú, nemzetközi mércével mérve is megállják a helyüket. Egy friss kecskesajthoz kiválóan illik egy reduktív, illatos fehérbor, például egy sárga muskotály. Egy lágy sajt mellé választhatunk komolyabb fehérborokat (például olaszrizlinget), vagy akár egy szekszárdi kékfrankost; a kemény sajtokhoz a testes vörösborok passzolnak leginkább.