Víz, világítás, fűtés – ezek nélkül egyetlen ház vagy lakás sem mondható igazi otthonnak ezen a féltekén. Ez a három tétel jelenti egyben a legnagyobb környezetei terhelést is, mivel a legtöbben itt pazarolják el feleslegesen azt az energiát, aminek megtermelése a természet számára súlyos terhet jelent. Ha ezek hatékonyságán tudsz változtatni, akkor máris nagy lépést tett egy szebb, természetesebb, és tisztább világ felé. Lássuk, mit tehet egy átlagember ez ügyben!
A fűtés
A fűtés korszerűsítése nagyon is környezetbarát lépés, de amikor a fűtésszámla csökkentését szeretnénk elérni – vagyis kevesebb energiát akarunk felhasználni –, nem biztos, hogy egy új kazán vásárlása és legcélravezetőbb megoldás. A legtöbb lakásban ugyanis is nem ez az energiapazarlás fő oka, hanem a rossz szigetelés, amibe nemcsak a falak hőtartó képessége tartozik bele, hanem az ablakoké és minden más nyílászáróé is. A legtöbb meleg ugyanis itt illan el, nyáron pedig ezeken keresztül szivárog be a kinti hőség, amit pedig egy újabb energiazabáló berendezéssel, a klímával lehet csak elviselhetővé tenni. (Egyébként ma már sok háztartásban közel annyi időt megy a klíma, mint amennyit a fűtés egy évben, amit nem nevezhetünk éppenséggel környezetbarát megoldásnak.)
A legokosabb dolog, amit tehetsz, hogy kérsz egy energetikai vizsgálatot, és hőkamerával megnézeted, hol szökik ki a házból a meleg, és ezután készítesz egy jó szigetelési tervet. Nem lesz túl olcsó, de sokkal többe sem kerül majd, mint egy új fűtésrendszer beüzemelése. A jó hír, hogy idén már egész tekintélyes, 2,5 millió forint körüli támogatást is kaphatsz erre az államtól, aminek legjobb esetben csak a felét kell visszafizetni.
A világítás
Ma már a boltokban alig lehet kapni hagyományos izzókat, aminek jó oka van: az Európai Unió szabályozásai szerint ezeket már tilos gyártani, és csak olyan új termékek hozhatók forgalomba, amik megfelelnek a környezetbarát tervezési követelményeknek. Ezt az intézkedést többek között azért hozták, hogy a háztartások energiafelhasználása jelentősen csökkenjen, ugyanis az új típusú izzóknak látványosan alacsonyabb a fogyasztása. Azonban attól, hogy ilyeneket tekersz a foglalatba a régi villanykörték helyett, még nem tettél meg mindent, amit “megkövetel a haza”, vagyis pontosabban a környezetbarát szemléletmód. Mi a helyedben előbb végeznénk egy alapos felmérést, és átterveznénk a lakás világítását: sokszor ugyanis egy csomó felesleges lámpát használunk, egy-egy helyiségben, amit egy vagy két izzóval tökéletesen be lehet világítani, kétszer ennyi fényforrással “égetünk”.
A másik dolog, amivel a világosságérzet javítható, és csökkentheted a villanyszámlád, az, ha szép világos színekre fested ki a falakat. Hasonló optikai trükk, és – akárcsak a világos színek – még a teret is megnöveli (persze csak érzetre) az, ha tükröket helyezel el a lakásban. Ezek visszaverik és felerősítik a fényt, és később kell majd lámpát kapcsolnod, és kevesebb is elég lesz ahhoz, hogy jól láss. Végső esetben pedig – ha erre van mód – inkább vágass egy ablakot a sötét szobára. Bár ez drágább, mint egy lámpa, hosszú távon mindenképpen a legkifizetődőbb megoldás.
A víz
Mi úgy tékozoljuk a vizet, mintha korlátlanul állna rendelkezésre. Közben pedig egyáltalán nincs így: a Föld számos országában nagyon kell takarékoskodni vele, hogy egyáltalán ahhoz elég legyen, hogy ne hajlanak szomjan az emberek – mi pedig még az autónkat is tiszta ivóvízzel mossuk, és a vécét is ezzel öblítjük le. Egy átlagos, négyfős városi család Magyarországon napi 600 (!) liter vizet küld le a csatornákba a mosógépen, mosogatógépen, vécén, fürdőkádak és zuhanyzótálcák lefolyóin keresztül. Átlagosan 100 liter vizet használunk el fejenként fürdésre, 170 literből mossuk le az autónkat, és egy mosogatást tíz liter vízből oldunk meg. Könnyűszerrel megtakaríthatnánk ennek a 10 százalékát úgy, hogy egyáltalán nem szenvedne csorbát a komfortérzetünk, és talán a felét is akkor, ha kicsit spórolósabban állnánk hozzá a vízfogyasztáshoz.
Az első dolog tehát, amit tehetsz, hogy egyszerűen kevesebb vizet használsz el: rövidebb ideig zuhanyozol, csak teljes töltöttség esetén indítod el a mosógépet, lemondasz a mindennapos fürdőkádas wellnessről, takarékosabban mosogatsz, és a vécét is csak addig folyatod, amíg mindent lemos a víz a csészéből.
A második lépés, hogy víztakarékos előtéteket szerelsz fel a csapjaidra: ezek akár 25 százalékos megtakarítást képesek produkálni csak azzal, hogy jobban eloszlatják a szórófejükkel a vizet. Az igazán haladó fokozat viszont az, ha gyűjtöd az esővizet, és ezzel üzemelteted a háztartást – ahol lehet. Több ezer liter vezetékes vizet megspórolhatsz így – persze erre kevés városlakónak van lehetősége, de aki igazán szívén viseli a természet ügyét, az fog találni megoldást erre is!
Olvass még több cikket lakás és otthon témában az NLCafén:
- Egy garzonlakás is lehet erotikus – fotók
- Egy igazán csajos lakás
- Lakásdekorációs ötletek őszre
- Férfias energiák egy eklektikus lakásban