Ha Márton-napja alkalmából voltunk olyan elszántak, és egész libát szereztünk be, bizonyára már készen is van a gazdag libaleves vagy ludaskása (vagy mindkettő), amibe mehetett a nyak, az aprólék, zúza és szárnytő is. Ha libamellre vagy libacombra szavaztunk, van rá esély, hogy csak az üres tepsi maradjon a sütés után. Ha mégis van maradék, annyi finomság készülhet az értékes szárnyashúsból.
Még ha zsírjában is sütöttük a libát, egy-két nap után hajlamos lehet kiszáradni. Bár sütési módszerekkel is fel lehet frissíteni a sültet, teljesen új ételeket is alkothatunk belőle. Három javaslatot hoztunk, és soha ne becsüljük le a kisült libazsírral megkent friss kenyeret sült hús darabokkal!
Télváró libaleves
Olyan sok meleg, télies fűszert tartalmaz ez a leves, akár a menő ázsiai rokonai, a vietnámi pho vagy a japán ramen. A receptet illetően maradjunk csak a Kárpát-medencében, de a fűszereket jól bírja a mély ízű és színű libahús.
Hozzávalók:
- Maradék sült libahús
- 1 evőkanál libazsír
- 1 fej vöröshagyma
- 3 sárgarépa
- 3 fehérrépa
- 1 csokor friss petrezselyem
- 5 gerezd fokhagyma
- 30 dkg zellergumó
- Só, egész bors
- 2-3 szem szegfűszeg
- 1 mokkáskanál gyömbérpor
- Fél rúd fahéj
Elkészítése:
- Az egészben hagyott vöröshagymát, fokhagymát a megpucolt zellerrel, sóval, borssal, szegfűszeggel, gyömbérrel és a fahéjjal feltesszük főni hideg vízben, és hozzáadjuk a felkockázott/karikázott sárgarépát és fehérrépát. Félig puhára főzzük a zöldségeket.
- A libamaradékot kockázzuk – bizonyos részeken, ha nem tudjuk kockázni, szálakra szedjük –, az evőkanál libazsíron megfuttatjuk, majd a levesbe beletesszük.
- Összefőzzük a zöldséglével, majd tálalás előtt megszórjuk friss petrezselyemmel.
Ludaskása helyett libarizottó
A ludaskása különlegessége, hogy libaaprólékkal gazdagítjuk. Egész liba vásárlása esetén minden rész menjen a levesbe vagy kásába! Ha csak színhúsunk marad, készítsünk egy kevésbé rusztikus ételt, rizottót, amibe csak színhús kerül.
Hozzávalók:
- Libahúsmaradék
- 2 evőkanál libazsír
- 3 sárgarépa
- 2 fehérrépa
- 1 kisebb zellergumó
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 20 dkg rizs
- Friss petrezselyem ízlés szerint
- Só, bors
Elkészítése:
- A libamaradékot 1 evőkanál zsíron összeforgatjuk sóval, borssal és a hagymákkal.
- Mikor megpuhultak a hagymák, jöhetnek a zöldségek, darabolva. Ezeket is puhára pároljuk, felöntjük sűrű zöldséglevesnek.
- A rizst a másik evőkanál libazsíron megfuttatjuk, majd felöntjük 2-3-szoros mennyiségű levessel és összefőzzük.
- Mikor félig megfőtt a rizs, hozzáadjuk a húst és a zöldségeket is, és készre pároljuk a ludaskását.
Márton-lúd Mexikóban: liba taco
Ha van otthon néhány lap tortilla, nincs elvesztegetett sült hús. (Ezért érdemes mindig tartani otthon!) Adja magát belőle a burrito is, amikor is nagy tortillalapon tekerünk fel sok-sok zöldséget, húst és szószt, és sajt is kerül rá.
A taco is óriásit megy az utóbbi években. Kisebb, lehetőleg kukoricalisztből – vagy kevert búza- és kukoricalisztből – készült puha tortillára halmozzuk a maradék húst, amire chmichurrit kanalazunk, hogy jól csússzon.
nlc. tipp: Így lesz ropogós a taco
A puha tortillát kagylóhéjszerűen félbehajtjuk, és sütőben 180 C fokon merevre sütjük.
Chimichurri szósz hozzávalói:
- 6 evőkanál extraszűz olívaolaj
- 1 nagy csokor petrezselyem apróra vágva
- 5-6 gerezd aprított fokhagyma
- Friss chili karikákra szeletelve (ha nincsen, szárított)
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- 2 teáskanál oregánó
- 1 dl vörösborecet
- 1 dl víz
- Ízlés szerint só, bors
nlc. tipp: Dobjuk fel gyümölccsel!
Ízgazdagító ínyenc trükk, ha ananászt vagy mangót aprítunk a chimichurriba.
Elkészítése:
Mozsárban vagy csak késsel, esetleg aprítóban zúzzuk össze/vágjuk fel a hozzávalókat, majd ízesítsük a fűszerekkel, az olajjal és a vörösborecettel. Fogyasszuk frissen, illatosan!