Pedig a kutatások előrehaladtával mindinkább bebizonyosodik, hogy az életnek vannak területei, ahol az állatok meglepően emberien viselkednek.
Az új-kaledóniai varjak faágakból készült horgokkal piszkálják ki odujukból az ízletes lárvákat; a tengeri vidrák lapos köveket gyűjtenek a sünök páncéljának feltörésére; a szabóhangyák pedig a lárváik által termelt váladék segítségével szövik össze az útjukba kerülő leveleket.
A közhiedelemmel ellentétben meglepően magas azon állatfajok száma, melyek a környezetükhöz való fokozatos alkalmazkodás során szert tettek az eszközhasználat képességére. Vajon ez azt jelenti, hogy a megszerzett tudás akkumulálása és továbbadása, melyet eddig a saját kiváltságunknak hittünk, rájuk is jellemző lenne? És ha ez így van, hova vezet az eszközhaszálat fejlődése az állatvilágban? Erre keresi a választ az Eszközhasználat című epizód.
Az emberhez hasonlóan az állatok is betegségeket okozó paraziták, baktériumok és vírusok seregeinek vannak kitéve. Ők vajon miként védekeznek a szervezetüket érő támadások ellen? A Gyógyítás című részből kiderül, hogy megbetegedésük esetén ők is gyógyító hatású normál körülmények között nem az étrendjük részét képező növényi és állati eredetű táplálékkiegészítőket fogyasztanak. A beteg hernyók erősen mérgező foltos bürököt vesznek magukhoz, a gyengélkedő csuklyásmajmok citrusfélékkel dörgölik be a bundájukat, a növényevő gímszarvasok pedig nem átallják tengeri madarak lábait rágcsálni meggyengült egészségük helyreállítása érdekében…
És mi haszna egy állati közösségnek a politikából? Bár sokáig úgy gondoltuk, hogy az ember az egyetlen Arisztotelész szavait idézve politikával foglalkozó állatfaj, egy állatkerti megfigyelés arra utal, hogy a csimpánzok az emberéhez hasonló politikai szerveződésben élnek. Az állítás nagy vitát kavart tudományos körökben, pedig a Politika című epizódból kiderül, hogy nem a csimpánz az egyetlen állatfaj, mely előszeretettel politizál: az amazonhangyák évmilliók óta rabszolgákat tartanak, a galléros páviánok saját közösségükön belül vétójogot harcoltak ki maguknak, a Rum szigetén élő szarvasok pedig már jóval az ember előtt megteremtették a maguk demokráciáját.
A sorozat feltalálóit, nyelvészeit, gyógyítóit, mostohaanyáit és politikusait bámulatos képességekkel ruházta fel a természet, és elnézve őket olykor az az érzésünk támad, mintha magunkat látnánk, csak éppen abszurd módon egy kicsit emberibb kiadásban…
Vetítés: |
Június 9-től minden csütörtökön este 9-kor a National Geographic Channel csatornán. |