Dupla romantika Natalie Portmannel

Viki & Csaba | 2011. Február 10.
A mozik már javában a Valentin-napi párocskákra gyúrnak, így Natalie Portmant a hattyús filmje előtt egy Ashton Kutcher-es romkomban, valamint egy New Yorkhoz intézett egyedi szerelmi vallomásban is megcsodálhatjuk.

Csak szexre kellesz

Nem rém rendes, hanem modern család » 

Viki

A régi környékben Natalie Portman már megmutatta, hogy a romkom műfaja sem áll távol tőle, de azt nem hittem volna, hogy a nagyon jóképű, mégis enyhén kínos Ashton Kutcherrel képes lesz jó párost alkotni, márpedig ez történt. A Csak szexre kelleszben az a jó, hogy megfordítja a hagyományos felállást: itt a szereplők rögtön szexszel kezdik, amiből csak később alakul ki a szerelem és a bonyodalmak. Persze láttunk már hasonlót (Szerelem és más drogok), de a karakterek jók, a dumák viccesek, és ugyan a konfliktuskanyarítás nem az alkotók erőssége (a féltékenységre/megcsalásra épülő jelenetek a film mélypontjaihoz tartoznak), ezt a filmet nagyon könnyű megszeretni.

Csaba
Ashton Kutcher az egyik jelenetben úgy mutatja be Natalie Portmant az egyik szomszédjának, hogy „Mi szexpajtások vagyunk. Barátok, akik szexelnek egymással”, amire gyorsan az a válasz érkezik, hogy „Az nem létezik”. A Csak szexre kellesz teljes története erre a rövid, de velős beszélgetésre épül, és bár ugyanannyira kiszámítható, mint bármely más műfajtársa, valahogy érződik rajta, hogy a rutin mellett az alkotók a szívüket is beletették. Kevin Kline, a fia exeivel kavaró apuka szerepében olyan dumákat nyom, melyek bármelyik kiégett rocksztár szájából jól hangzanának, de bármilyen szomorú beismerni, a helyzet az, hogy ez a film az Ashton Kutcher és Natalie Portman között meglévő kémia miatt működik igazán.

Rendezte: Ivan Reitman
Szereplők: Natalie Portman, Ashton Kutcher, Kevin Kline, Lake Bell
Eredeti cím: No Strings Attached
A film honlapja: www.nostringsattachedmovie.com »
Forgalmazza: UIP-Duna Film
Értékelés: 4/5 (Viki: 4, Csaba: 3,5)

 London Boulevard

Viki

Ken Bruen azonos című regényét az egyik legjobb gengszteres könyvnek tartják, de ha a tétel megerősítéséhez a filmet vennéd elő segítségül, nagyot hibázol, mert bizony a mozgóképes változat elég haloványra sikeredett. Colin Farrellt imádtam az Erőszakik bérgyilkosaként, de most egy hasonló szerepkörben sajnos nem tud nagyot domborítani, ami elsősorban a céltalan forgatókönyvnek köszönhető, ami egyszerre próbálja megidézni a klasszikus Alkony sugárútból a filmsztár–átlagember kapcsolatot, és próbálja belekeverni a már lerágott csontnak számító „a gengszter jó útra akar térni, de a környezete nem engedi” sablonba. A szerelmi szál halovány és átélhetetlen, a gengsztervonalat ezerszer láttuk már, és az egészben a legszomorúbb, hogy az egészet az a William Monahan követte el, aki A tégla című gengszterfilm forgatókönyvéért Oscar-díjat kapott.

Csaba
A Londonban játszódó gengszterfilmek kicsit mindig mások, mint az amerikaiak. Az angol főváros egyedi hangulattal bír, és ezeken a figurákon sokkal jobban érződik a gyári szalagsorok és az utca pora, mint az amerikai társaikon. Ha egy rendező ezt a hangulatot jól idézi meg, akkor már félig nyert ügye van, márpedig William Monahan az atmoszférateremtéshez és a cool filmzenék kiválasztásához igazán ért. A London Boulevard hangulata miatt még azt is könnyen megbocsátjuk, hogy a szokás szerint gyenge Keira Knightley-t tette meg női főszereplőnek, és hogy a kiváló atmoszférán kívül semmit nem tudott hozzátenni egy már túl sokszor látott gengsztersztorihoz.

Rendezte: William Monahan
Szereplők: Colin Farrell, Keira Knightley, David Thewlis, Ben Chaplin
Eredeti cím: London Boulevard
Forgalmazza: Fórum Hungary
Értékelés: 2,5/5 (Viki: 2, Csaba: 3)

 New York, I Love You

Viki

Jobb későn, mint soha. Valentin napjára időzítették itthon a New Yorkhoz szóló szerelmi vallomás, a New York, I Love You című 2009-es film premierjét, ami a Párizs, szeretlek című mozi koncepcióbeli folytatása. A producerek koncepciója pedig az lenne, hogy fognak sok-sok ismert rendezőt és színészt, akiknek adnak kamerát és pénzt, és megkérik őket, hogy forgassanak kisfilmeket a városról, és a városban élőkről. A koncepció kezd beérni, mert amíg a párizsos filmben még volt vámpírmozitól kezdve haldoklós drámáig minden, addig a New York-os epizód egyértelműen a párkapcsolatokra fókuszál, és a szereplők is ki-bejárnak a történetek között, ami a sok kis történetnek ad egyfajta folytonosságot. És bár a háttér, New York ezúttal kevésbé hangsúlyos, mint a benne megforduló szereplők, de talán pont ettől sikerült jobban az elődjénél. Kíváncsian várjuk, hogy Budapest mikor kerül sorra…

Csaba
A szkeccsfilmekkel az a baj, hogy bármilyen erős koncepcióra is épülnek fel, a sok különböző alkotó miatt a színvonal mindenképp hullámzó lesz. Ugyanakkor pont ez a jó is bennük: ha egy részt nagyon unsz, akkor se tart a dolog kb. öt percnél tovább, hiszen rögtön kezdődik egy újabb epizód újabb esélyekkel. A New York, I Love You-ban a színvonalhullámzás korántsem bántó, és érdekes módon pont azok a rendezők teljesítenek különösen jól, akiktől kevésbé várnád (Brett Ratner vagy a rendezőként bemutatkozó Natalie Portman). A nagyon elemelt, álomszerű darabok nem működnek, de az utcai életképek (pl. amikor Ethan Hawke az utcán ismerkedik egy prostival, vagy a két nyugdíjas sétája…) szinte mind kiválóak. Csak az a baj, hogy a végefőcím legördülése után a legszívesebben egyből rendelnénk is a repjegyünket New Yorkba…

Rendezte: Mira Nair, Fatih Akin és sokan mások
Szereplők: Ethan Hawke, Shia LaBeouf, Bradley Cooper, Natalie Portman
Eredeti cím: New York, I Love You
A film honlapja: www.newyorkiloveyouthemovie.com »
Forgalmazza: Mokép
Értékelés: 3,5/5 (Viki: 4, Csaba: 3)

 Egy jobb világ


Viki

Susanne Biert lassan már melodrámakirálynőnek is kikiálthatjuk. A dán rendezőnőnél senki nem ért jobban a házassági és családi problémák megjelenítéséhez, és húsba vágó filmjeivel (Testvéred feleségét, Esküvő után) ügyes érzékkel feszegeti a párkapcsolatok sarokköveit, ahol nála az események mellékszereplői (pl. a válást megszenvedő gyerekek) ugyanolyan fontos szerepet kapnak, mint a főszereplők. Az Egy jobb világon már érződik a korábbi hollywoodi kiruccanás (A tűz martaléka) eredménye, hiszen a végkifejlet jóval optimistább és reményt keltőbb, mint azt korábban megszokhattuk, de Bier ezúttal is a családok boncolásával foglalkozik, ám ezúttal egyszerre kettővel, és most kivételesen arra helyezve a hangsúlyt, hogy a gyerekek hogyan élik meg a szüleikkel való problémákat. Igazi tézisfilm ez, ami megmutatja, hogy az erőszak erőszakot szül, és bár a tanulságai unalmasak, az odáig vezető út afrikai és dániai szála is nagyszerűen sikeredett. Nem csoda, hogy megkapta a legjobb külföldi filmnek járó Golden Globe-ot.

Rendezte: Susanne Bier
Szereplők: Ulrich Thomsen, Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm
Eredeti cím: Hævnen
A film honlapja: www.sonyclassics.com/inabetterworld »
Forgalmazza: Cirko Film – Másképp Alapítvány
Értékelés: 4/5

 Fehér nászéjszaka


Csaba

Baltasar Kormákur szorgalmas alkotó. Nem is volt olyan rég, hogy hazánkban járt a Titanic Filmfesztiválon a Fehér nászéjszakával, azóta már még egy filmjét bemutatták, egyet hamarosan bemutatnak, egy még újabbat pedig éppen most forgat. A fáradhatatlan izlandi filmes az izgalmas Vérvonal című thriller után Csehov Ivanovjának sajátos izlandi változatával állt elő, melyben Jón, az irodalomprofesszor készül elvenni egyik volt diákját feleségül. A lakodalomból és az előkészületeiből persze jókora káosz lesz, már-már Kusturica módra, Kormákur ügyesen egyensúlyoz a dráma és a vígjáték között, de összességében ez a munkája már korántsem annyira karakteres, mint amiket korábban megszokhattunk tőle.

Rendezte: Baltasar Kormákur
Szereplők: Hilmir Snaer Gudnason, Margrét Vilhjálmsdóttir, Jóhann Siguroarson
Eredeti címe: Brúdguminn
Forgalmazza: Szimpla Film
Értékelés: 3/5

 Gnómeó és Júlia

Shakespeare szerelmes klasszikusának betétdalait ezúttal Elton John komponálta, de mégsem ez a legkülönlegesebb ebben az új adaptációban, hanem az, hogy a szereplői kerti törpék, akik 3D-ben viselnek háborút a jószomszédság ellen, de a gyermekek szívét nem szennyezheti be holmi viszály, és egymásra találnak. Mindez a Shrek 2 rendezőjének tálalásában.

Rendezte: Kelly Asbury
Eredeti címe: Gnomeo & Juliet
A film honlapja: www.gnomeoandjuliet.com »
Forgalmazza: Palace Pictures

 Három majom

Servet, Eyüp főnöke az éjszaka közepén ébreszti fel telefonhívásával sofőrjét, hogy szívességet kérjen tőle. A választásokon induló politikus éjszaka elütött egy embert, és ha kitudódna tette, lemondhatna politikai karrierjéről. Ezért azt kéri Eyüptől, hogy vallja be helyette a bűntettet és vállalja érte a börtönbüntetést. A szívesség fejében természetesen nem kis anyagi kártérítést ígér, valamint fizetését továbbra is utalja majd családjának, hogy ne szenvedjenek hiányt semmiben. Azzal, hogy az apa igent mond a kérésre, a háromtagú család élete kizökken a jól megszokott kerékvágásból. Társadalomkritikus mű a törököktől.

Rendezte: Nuri Bilge Ceylan
Szereplők: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal
Eredeti címe: Üç maymun
Forgalmazza: Mozinet

 Örvény

Dokumentumfilm a legszegényebbekről. A film főhőse egy tizenkét éves fiatal lány, Lulu, aki folyton megszökik az iskolából. Az osztálytársai között idegenül érzi magát, a családjában pedig egy feladat vár rá minden nap: ellátni a kisebbeket. Jelene sivár, jövője kilátástalan. Olga, aki a közeli családsegítő részéről látogatja a családot, tehetetlennek érzi magát. Lulu története akkor vesz döntő fordulatot, amikor nemcsak az iskolából, hanem a faluból is elszökik.

Rendezte: Szekeres Csaba
Forgalmazza: Hunnia

 

Exit mobile version