A New York Times által a világ legjobbjának nevezett Fesztiválzenekar hosszú évek óta missziójának tartja, hogy a rangos koncerttermek mellett azoknak is elvigye a klasszikus zene varázsát, akik másként nem találkoznának vele. Így többek között nehéz sorsú fiatalokkal is igyekszik megismertetni a muzsikát. Részben erre szolgál a Közösségi Hét és az idén először megrendezett Családi Piknik is. Legújabb kezdeményezésében a zenekar nemcsak nézőként, hanem immár közreműködőként is számít a hátrányos helyzetű fiatalokra: június 18-án, csütörtökön 19 órakor több mint kétszázan közülük együtt táncolnak majd a Hősök terén, miközben a Fesztiválzenekar Mendelssohn Szentivánéji álomhoz írt kísérőzenéjét játssza.
A Fesztiválzenekar művészei egytől egyig hisznek abban, hogy a zene képes különleges kapcsolatot építeni az emberek között nemtől, társadalmi helyzettől, etnikai hovatartozástól vagy éppen nyelvi különbségektől függetlenül, emellett a muzsika összefogásra és az egymásra való odafigyelésre is ösztönöz.
A programban részt vevő gyerekekkel február óta profi tánctanárok foglalkoznak saját lakóhelyükön, a produkció vezető koreográfusa, a Harangozó-díjas Vári Bertalan szakmai útmutatása alapján. A fiatalok betanítását és a szüleikkel, tanáraikkal együtt történő utazást Budapestre teljes egészében a Fesztiválzenekar finanszírozza.
Az esemény egyben visszatérés a Fesztiválzenekar hagyományos nagy nyári, ingyenesen látogatható szabadtéri koncertjéhez, amely 2011 óta szünetelt. A 20 éven át megrendezett “Budapesti Búcsú” koncertekhez olyan különleges pillanatok kötődnek, mint a délszláv háborúk idején, 1993-ban megrendezett hangverseny, amelyen a Fesztiválzenekar meghívására szerb, horvát és bosnyák kórusok együtt énekelték Beethoven IX. szimfóniáját. Fischer Ivánék 2001-ben, “Cigányokkal együtt” című koncertjükön roma zenészekkel muzsikáltak, a 2007-es “Keringő-koncerten” pedig ezrek táncoltak a Hősök terén. A koncertre visszatérnek a legendás hazavihető kartonszékek is.