Új papagájfajt fedeztek fel Mexikóban

nlc | 2017. Június 27.
Hihetetlen, de új papagájfajt fedeztek fel Mexikóban. Lehet, eddig azért nem vették észre őket, mert viszonylag fiatal, alig 120 ezer éves fajról van szó. Ők a kék szárnyú amazonok.

Új papagájfajt azonosítottak a mexikói Yucatán-félszigeten: a kék szárnyú amazonnak nevezett madár harsány, rövid hangot ad ki, és viszonylag fiatal: 120 ezer éve fejlődött ki a fehér homlokú amazonból – olvasható a PeerJ tudományos lapban.

Miguel A. Gómez ornitológus a Yucatán egy eldugott vidékére látogatott 2014-ben, amikor megpillantott egy papagájt, melynek tollazata egész más színű volt, mint a többi ismert fajé – írta az eurekalert.com.

A kedden megjelent tanulmány a madarat jellegzetes alakja, színezete, hangja és viselkedése alapján új fajként írja le, mely az Amazona gomezgarzai rendszertani nevet kapta.

Kék szárnyú amazon hím – Forrás: eurekalert.org

A tanulmányban kék szárnyú amazonként emlegetett madár jellegzetessége az egyedülálló zöld korona. Ugyanaz az élőhelye, mint a yucatáni amazonnak (A. xantholora) és a fehér homlokú amazonnak (A. albifrons nana), de nem szaporodnak egymás közt.

Igen jól megkülönbözteti az új fajt a többitől éles, harsány, rövid, ismétlődő, monoton kiáltása. Röptében rövidebb, élesebb, jak-jak-jak-szerű hangot hallat, ha megpihen, a kiáltás lágyabb és hosszabb.

A Yucatán-félszigeten bukkantak a kék szárnyú amazonokra

A faj kicsi, 12-nél kevesebb tagot számláló rajokban él. Növényevő, mint az amazon minden tagja, magokat, gyümölcsöt, virágokat és leveleket eszik.

A mitochondriális DNS elemzése alapján az új faj viszonylag fiatal, mintegy 120 ezer éve jelent meg.

Exit mobile version