Ha belegondolunk, ez nem is olyan meglepő, hiszen az évszázadok során végbement domesztikáció hatással volt mind az állatok viselkedésére, mind fiziológiájára, aminek köszönhetően jól alkalmazkodtak az emberhez. Az arckifejezések gazdag információ források. A velünk élő háziasított állatok, mint a kutyák vagy a lovak, megtanulják azonosítani és kategorizálni ezeket az érzelmi jeleket. A kutatók azonban nem voltak biztosak benne, hogy olyan haszonállatok is képesek erre, mint a kecske.
A Sao Pauló-i Egyetem, a müncheni Műszaki Egyetem és a Queen Mary Egyetem londoni tudósaiból álló nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a kecskék nemcsak képesek felfogni ezeket az érzelmi jeleket, de előnyben is részesítik a pozitívnak látszó arckifejezéseket.
A csapat 35 olyan kecskét vizsgált, amelyek már megszokták az emberi interakciókat. Fekete-fehér képpárokat mutattak nekik ugyanarról az emberről, de különböző arckifejezéssel: az egyiken boldognak a másikon dühösnek látszott. A képeket egy fém négyzetre helyezték 60 cm-rel a talaj felett, a kecskék szemmagasságában. A kísérlethez használt arcok az állatok számára ismeretlenek voltak.
A kutatók nagyon meglepődtek, amikor kiderült, hogy a kecskék jobban kedvelik a boldog arcokat. Sokkal vonzóbbnak találták a mosolygó képeket, és hosszabb ideig érintkeztek velük, mint a dühösekkel.
A két képet a helyiség egyik falán rögzítették, közel két méterre egymástól. A kecskéket kiengedték és szabadon felfedezhették a kísérleti területet. Az állatok egyértelműen a pozitív kifejezést mutató fotót preferálták, még akkor is, ha a kísérletvezető megcserélte őket.
Érdekesség, hogy a természetben a vigyorgás, a fogak megvillantása, egyáltalán nem barátságos belső érzelmi állapotra utal. A csimpánzoknál megfigyelhetjük, hogy ez egyértelműen agresszív magatartással párosul.
Forrás: Techly