Joseph Laroche 1886-ben Haitin született, tehetős családba. 15 éves korában eldöntötte, hogy mérnök szeretne lenni, ám mivel a hazájában nem volt megfelelő iskola, ezért a franciaországi Beauvais-ba küldték tanulni. Itt ismerkedett meg Juliette Lafargue-gal, akit a diploma megszerzése után feleségül vett, majd 1909-ben megszületett az első gyermekük.
Hiába rendelkezett Laroche a megfelelő végzettséggel és beszélt folyékonyan több nyelven is, a bőrszíne miatt nem kapott tisztességesen fizetett munkát a szakmájában. Időközben a neje újból teherbe esett, ám a második várandóssága alatt komoly egészségügyi problémák jelentkeztek nála. Bár felesége borkereskedő édesapja támogatta őket anyagilag, Laroche maga szeretett volna gondoskodni a családjáról, ezért úgy döntött, hazaköltöznek Haitira. Nagybátyja, Cincinnatus Leconte, aki ekkor már Haiti elnöke volt, állást is szerzett neki matematikatanárként.
Eredetileg 1912 vége felé akarták elhagyni Franciaországot, mivel azonban Juliette harmadszor is várandós lett, arra jutottak, korábban útra kelnek, hogy a baba már Haitin szülessen meg. Eredetileg az SS France hajóra foglaltak jegyet, ám kiderült, hogy a járaton a gyerekek nem étkezhetnek együtt a szüleikkel, ez pedig nem tetszett a házaspárnak, ezért átfoglalták a jegyeiket a Titanic másodosztályára. A hajó 2223 utasa közül Laroche volt az egyetlen színes bőrű, aki ráadásul fehér feleségével és lányaival utazott, emiatt rengetegen tettek bántó megjegyzéseket a családra.
A katasztrófa éjszakáján Joseph ébresztette fel a családot. Mentőmellényt adott a feleségére és a gyerekeire, a zsebeikben pedig elhelyezte minden értéküket. A családfő ezután a fedélzetre vezette nejét és két kislányát és elhelyezte őket egy mentőcsónakban. Ő maga azonban meg sem próbált beszállni, míg akár csak egyetlen nő vagy gyerek van a hajón.
Juliette és két kislánya túlélték a szerencsétlenséget, a Kárpátia mentette ki őket. Joseph hullámsírba veszett, a holtteste soha nem került elő. Özvegye és gyermekei április 18-án érkeztek meg New Yorkba, ahol az asszony úgy döntött, nem utazik tovább Haitire, inkább visszatér a hazájába. Egy hónappal később így is tett, kisfia végül Franciaországban született meg és néhai édesapja tiszteletére a Joseph nevet kapta.
Második lánya, Louise Laroche egyike volt a Titanic legtovább élt túlélőinek, 1998-ban, 87 éves korában hunyt el.
Sharon J. Willis amerikai zeneszerző három felvonásos operát írt Joseph Laroche életéről, melyet 2006-ban mutattak be.
Olvass még a Titanicról!
- A részeg pék és a karrierista színésznő – 11 titok, amit még nem tudtál a Titanicról
- A nő, aki három hajókatasztrófát is túlélt
- Ez volt a menü a Titanicon