Különleges trópusi halakkal van tele több magyar folyó és csatorna, azonban hiába szépek látványra, ezek az állatok nagy kárt okoznak a hazai vizekben – számolt be a Fókusz.
Az egyik legproblémásabb hely a hévízi tó kivezető csatornája, ami télen is meleg, így tökéletes környeztet teremtve olyan invazív halfajok számára, amik a mínuszok alatt elpusztulnának.
A halak az esetek nagy részében emberi mulasztás miatt kerülnek ki a vízbe.
„Vannak bizony olyan akváriumi haltenyésztők, akik szándékosan helyeznek ki bizonyos fajokat annak érdekében, hogy a természetes vízben költségmentesen fel tudják őket nevelni, majd jelentős haszonnal értékesíteni” – mondta a tévének Ferincz Árpád, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetője.
A szakemberek szerint az utóbbi években a trópusi példányok (mint például a citrom- vagy jaguársügér) teljesen átvették az uralmat a kifolyóban, megváltoztatva az ökoszisztémát.
Ez jelenleg még nem érezhető az átlagemberek számára, de a kutatók mellett már a horgászok is észlelik, hogy trópusi vagy hibrid fajokat fognak ki. Hosszú távon a halállomány összetételének megváltozása a víz algásodásához és az őshonos fajok eltűnéséhez vezethet.