Óriás mohállatot találtak a Hármas-Körös gyomaendrődi szakaszán – számolt be a Pecaverzum, fotót is közzétéve a bizarr kinézetű élőlényről. A zselés-kocsonyás állagú “„szörnyeteg” amúgy a Mississippi vidékéről származik, így jövevényfajnak számít Magyarországon. Az átlaghőmérséklet emelkedése miatt terjed világszerte, többek között nálunk is.
„Lányaink, Ramóna és Noémi fedezték fel. Először nem tudtuk, mi lehet ez” – mesélte a portálnak az egyik szülő.
Az óriás mohaállat valójában – a nevével ellentétben – parányi élőlény, de telepekbe összeállva már hatalmas „gombócot” formáz. A telep belsejét viszonylag kemény, kocsonyás anyag tölti ki, melyet a szorosan egymáshoz tapadó egyedek termelnek. Ezek a helyváltoztatásra képtelen egyszerű élőlények csillókoszorújuk segítségével az enyhén áramló vízből szűrik ki szerves törmelékből és még parányibb élőlényekből álló táplálékukat.
Érzékenyek a hidegre, így amikor ősszel lehűl a víz, a telepek szétesnek, az állatkák elpusztulnak, de az általuk már korábban létrehozott többsejtű szaporítóképletek biztosítják a faj túlélését: szétszóródnak a vízben és parányi kis horgaikkal megakadva a nádszálakon új telepeket alakíthatnak ki.
Két évvel ezelőtt amúgy a Dunán, a Pilismaróti-öbölben fogtak egy, focilabda méretű óriás mohaállatot.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság már korábban figyelmeztetett, hogy a Tisza-tóban egyre több az óriás mohaállat, természetes ellenségét nem ismerjük.
Kiemelt fotó: illusztráció, Mocsárlény c. sorozat (imdb)