40. Fekete pont
Ahol megnézheted: a mozikban és hamarosan a Maxon
Azt már megszokhattuk, hogy időről időre akad olyan magyar közönségfilm, amire tódulnak a hazai nézők. Ez azonban a szerzői, erős társadalomkritikával felvértezett alkotásokra nem igazán volt jellemző, kivéve, ha nyert valami komoly díjat a legnevesebb fesztiválok vagy díjátadók egyikén. Locarno – bár rangos fesztivál – azért nem egy Velence vagy Cannes, de az ott debütáló magyar oktatásról készült tűpontos, realista látleletre, a Fekete pontra mégis rohantak a magyar nézők. Szimler Bálint nem tett mást, csak bemutatta, amiben élünk, ám ehhez kétségtelenül jó szeme volt.
39. Mosolyogj 2
Ahol megnézheted: a mozikban
Hát hol érezhetné magát a legkényelmesebben egy démoni erő, ami brutálisan erőltetett mosolyok formájában kísérti az embereket? Természetes a show businessben, az erőltetett mosolyok örök birodalmában. A Mosolyogj második része még kegyetlenebb látlelet a szuicid depresszióról, mint az első volt, Naomi Scott pedig a szívét-lelkét kijátssza a démon miatt lassanként eszét vesztő popsztár, Skye Riley szerepében. A film után még egy palack ásványvíz is félelmetessé válik.
38. Kálmán-nap
Ahol megnézheted: Cinego
Hajdu Szabolcs lakás-trilógiájának középső darabjában ismét egy kellemetlenné váló vendégségbe visz minket. A színházban már tökélyre fejlesztett darab filmként is életre kel, mert Hajdunak van érzéke a zárt terek és az összezárt emberek feszültségének ábrázolásához: kiábrándultabb, mint az Ernelláék Farkaséknál, de még nem annyira kiábrándult, mint az Egy százalék indián.
37. A szomszéd szoba
Ahol megnézheted: A mozikban
Pedro Almodóvar az első angol nyelvű nagyjátékfilmjében rögtön két istennővel, Tilda Swintonnal és Julianne Moore-ral dolgozott együtt. Az idősödő mestert már kevésbé a szerelem, inkább a – méltó – elmúlás gondolata foglalkoztatja: a nagyrészt színpompás lakásbelsőkben játszódó filmje az eutanázia témáját járja körbe, és teszi fel a megfelelő kérdéseket. Az angol nyelv elsőre furcsa egy Almodóvar-filmtől, de ettől még a melodráma most is elsőrangú.
36. Robotálmok
Ahol megnézheted: a mozikban kipörgött, várjuk a streaming-premiert
Kutya magányos, ezért rendel magának egy robotot, hogy legyen barátja. A kezdeti idillt azonban elrontja, hogy Robot véletlenül a strandon marad, amit aztán télre bezárnak, és Kutya nem tud bemenni érte. Pablo Berger Oscar-jelölt animációs filmjében a szereplők nem beszélnek, a Robotálmok mégis sokkal többet mond barátságról és elengedésről, mint egy nagyregény. Felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt ajánlott.
35. Kettes számú esküdt
Ahol megnézheted: Max
Ha valami csoda folytán megélném a 94 évet, annak is örülni tudnék, ha nem tölteném teli a pelenkámat minden második órában. Ehhez képest Clint Eastwood még mindig rendez, méghozzá nem is akárhogy! Rendben, a Kettes számú esküdt nem felső polcos Eastwood, de ettől még nagyon helyre kis tárgyalótermi drámába oltott thriller és moralitásjáték. Nicholas Hoult és az általa körbejárt dilemma pedig kellően érdekes ahhoz, hogy kitöltsön két órát.
34. Szeplőtlen
Ahol megnézheted: a mozikból már kipörgött, várjuk a streaming premiert
Idén el voltunk kényeztetve apácás horrorokkal, ráadásul Az első ómen is kimondottan élvezetes lett. A listánkra mégis a Szeplőtlen került fel, lévén gyönyörűen idézi meg az olasz horrorok hőskorát, Sydney Sweeney filmvégi önmagából való kifordulása pedig egyike az év egyik legemlékezetesebb WTF pillanatainak. Ijesztő, hogy pont egy apáca lép fel a legradikálisabban az abortuszhoz való jogért.
33. Better Man
Ahol megnézheted: a mozikban
Még az év legvégére is jut élvezetes mozipremier. A legnagyobb showman rendezője ugyan felépítésében egy teljesen hagyományos zenés életrajzi filmet készített Robbie Williamsről, csakhogy a sztárt a filmben végig egy emberszabású, digitális majomként láthatjuk viszont. Ráadásul ez nemcsak egy üres gimmick, értelme is van: a film nagyrészt a zenész önostorozásának és kisebbségi komplexusának fájdalmas krónikája, de amikor fun, akkor nagyon fun.
32. Milli Vanilli: Az évszázad botránya
Ahol megnézheted: a mozikból már kipörgött, várjuk a streaming-premiert
A TikTok korában ma már abszurdnak tűnhet, hogy annak idején világraszóló botrány kerekedett abból, hogy két srác úgy lett hatalmas popsztár, hogy valójában egyáltalán nem tudtak énekelni. Kicsit furcsa, hogy a sztorijuk megfilmesítésére mostanáig kellett várni, de jobb későn, mint soha: a két európai srác egyetlen év alatt hódította meg a világot, és még ennél is gyorsabban veszítették el a reflektorfényt és az emberek rokonszenvét.
31. Vaskarom
Ahol megnézheted: a mozikból már kipörgött, várjuk a streaming-premiert
Tudom, hogy a lehetetlent kísérlem meg azzal, hogy az nlc olvasóinak próbálok eladni egy pankrációról szóló filmet, de a Vaskarom titka az, hogy valójában nem a pankrációról szól. Von Erich-ék tragédiája az, hogy egy családját vasmarokkal irányító apa annyira rátelepedett a gyermekei életére és útjára, hogy ezzel tragédiák sorát indította el. Annyi tragédiát, amennyi bele sem fért a filmbe: az alkotók szándékosan lefaragtak belőlük, mondván, hogy a nézők már nem hittek volna el annyi drámát.
30. Futni mentem
Ahol megnézheted: a mozikban
Az év talán legnagyobb meglepetéssikere, már csak azért is, mert sem a borzalmas plakát, sem a kevésbé sikerült előzetes nem jelezte, hogy a Futni mentem ennyire jó lesz. Az elhunyt apu bakancslistáját befejezni próbáló lánytestvérek és édesanyjuk története teli van humorral, szívvel és romantikával, a színészek örömjátékot mutatnak be, a szövegkönyv él, a közönség pedig képtelen betelni vele. Herendi Gábor eddigi legjobbja.
29. Konklávé
Ahol megnézheted: a moziban
A világ első pápaválasztós krimi-thrillerében a Vatikán ajtajai bezárulnak, hogy a katolikus egyház legnagyobb hatalmú tagjai megválasszák egymás közül a következő pápát. Lawrence kardinális (Ralph Fiennes rég kapott ennyire testhezálló szerepet) vállát nyomja a kifogástalan kivitelezés súlya, ám emberünk összeesküvések kereszttüzében találja magát. A hatalom természetéről rég készült már ennyire szórakoztató mozi.
28. Álmaid hőse
Ahol megnézheted: Max, Cinego
Áldás vagy átok, ha a világon szinte mindenki ugyanarról a pasasról álmodik? Mindez ráadásul úgy következik be, hogy ez az ember egy elég jelentéktelen és nem túl sokak által ismert egyetemi professzor (Nicolas Cage). Emberünkből hamarosan szupersztár lesz, ám miután az álmok rémálmokká válnak, villámgyorsan ő lesz a leggyűlöltebb ember a bolygón. Kellemesen abszurd film hírnévről, influenszerekről és álmokról.
27. A vad robot
Ahol megnézheted: a mozikban
A DreamWorks animációja az elejétől a végéig úgy pörög, mintha szándékosan ADHD-s gyerekek figyelmének fenntartására készült volna, de nagy szerencse, hogy az elképesztő ritmus ellenére sem marad üres látványparádé, és a szülővé válás nehézségeiről szól. „Történet egy idegenről, aki lejött az ösztönlények közé, akik eleinte kigúnyolják, de ő követőkre lel, szeretetre és elfogadásra tanít, feláldozza magát, feltámad, visszatér a teremtőjéhez, de egy tanítványa szerint újra eljön” – foglalta össze nagyszerűen Hegedűs Gyula vágó az X-en.
26. A megoldások könyve
Ahol megnézheted: Cinego
Michel Gondry csinált egy vígjátékot a saját idegösszeroppanásáról, ami még a Tajtékos napok forgatása során következett be vele. A megoldások könyve azonban nem önéletrajzi, inkább csak önéletrajzi ihletésű film, így a helyzetek még abszurdabbak, a főhős megbolondulása pedig még teátrálisabb annál, ahogy az a valóságban történhetett. Zseni kis vígjáték arról, milyen az, amikor az emberre rádől a saját egója.
25. A szerelem ideje
Ahol megnézheted: a mozikban
Egyre ritkábban fordul elő Hollywoodban, hogy egy romantikus történet átlagos, hétköznapi emberekről szóljon. Igazából A szerelem erejében az a rendkívüli, hogy nincs benne semmi rendkívüli. Tobias és Almut akár bármelyik ismerősünk lehetne, azzal a különbséggel, hogy őket a csodaszép Florence Pugh és Andrew Garfield játssza. A két szerelmes történetén mindössze az csavar egyet, hogy nem időrendi sorrendben láthatjuk kibontakozni. Százas zsepit magunkkal vinni kötelező!
24. A gonosz nem létezik
Ahol megnézheted: a mozikban
A Vezess helyettem című filmjével a karrierje csúcsára érő Ryûsuke Hamaguchi villámgyorsan előállt egy újabb filmmel. Első ránézésre A gonosz nem létezik egy valamivel egyszerűbb, egyenesebb darab, de tényleg csak első ránézésre. Egy természetközeli, idilli faluba a nagyvárosiak luxuskempinget, vagyis glampinget terveznek építeni, ami komoly riadalmat vált ki a lakóközösségben. Hamaguchinál érvek csapnak össze, a vége pedig egy olyan ökológiai film lesz, ami a moziból kijövet még sokáig a fejünkben fog járni.
23. Mind idegenek vagyunk
Ahol megnézheted: Disney+
Kevés ennyire szomorú film készült a nagyvárosi magányról és elidegenedésről, mint a Mind idegenek vagyunk. Melegrománc, kísértetfilm és a szülők elvesztése miatti feldolgozatlan gyász. Ez mind benne van a Mind idegenek vagyunkban, sőt ennél is sokkal több. Vajon képes a szerelem megmenteni az elmagányosodó Adam (Andrew Scott) lelkét, vagy már túlságosan burokba zárta magát, hogy észre vegye azt, hiába áll ott az ajtaja küszöbén? Négyszereplős kamaradráma szívet tépő pillanatok sokaságával és a Gladiátor II. előtt álló Paul Mescallal.
22. Az eretnek
Ahol megnézheted: a mozikban
Hugh Grant két évtizeden át volt Hollywood romkomkirálya, hogy az elmúlt években az egyik legizgalmasabb karakterszínésszé fejlődjön. Az eretnek bizonyos szempontból visszatérés a romkomjaihoz: Mr. Reedként pont ugyanazzal a sármos, kissé hebehurgya figurát hozza, mint a klasszikusaiban, csakhogy van egy fontos különbség: Mr. Reed pszichopata, aki meginvitált két hittérítő lányt az otthonába. Csakhogy esze ágában sincs megtérni… Egy horror, amiben a viták félelmetesebbek, mint a valódi vérontás.
21. A kedvenc sütim
Ahol megnézheted: a mozikban
Iránban kissé másképp megy a cenzúra, mint nálunk. Nálunk a hatalom számára problémás filmekre eleve nem adnak pénzt, ott viszont ezek a filmek elkészülhetnek, és aztán nem engedik bemutatni őket. A kedvenc sütimben két idős ember az élete alkonyán jön rá arra, hogy ha a nyomasztó diktatúra és a társadalmi elvárások nem lennének ennyire mérgezők, akár boldog életet is élhettek volna. Egy egynapos szerelem gyönyörű története az iráni Molnár Piroska főszereplésével.