A cukorban van a fiatalságelixír?

Megyeri Nikolett | 2012. Január 23.
A cukortartalmú öregedésgátló kozmetikumokat szenzációként emlegetik, a feltaláló szerint azonban ez még csak a kezdet...
A cukorban van a fiatalságelixír?

Eddig leginkább azt sulykolták belénk, hogy a cukor rossz, károsítja az egészséget és a szépséget. A legújabb kutatások szerint viszont egyáltalán nem kizárt, hogy épp a cukorban van a fiatalságelixír. Nem a kockacukorban, persze.  

Átverhetjük a  sejteket 

A fiatalság kulcsát dr. Peter Seeberger vegyészprofesszornak, a berlini Max Planck Kutatóintézet igazgatójának elmélete szerint az úgynevezett glikánok jelentik, melyek tulajdonképpen cukormolekulákból felépülő, bonyolult láncolatok. Több e témában folytatott kutatás is bebizonyította, hogy a glikánok aktív szerepet töltenek be a testben zajló kommunikációban: „hírnökökként” jeleznek a sejtek felszínén található receptoroknak, hogy lássanak el bizonyos feladatokat, ily módon hatással vannak egyebek mellett arra is, hogy a bőrünk milyen állapotban van.

Seeberger professzor és csapata felfedezte, hogy az évek múlásával a bőrben csökken a glikánok mennyisége, ilyenkor a sejtek nem kapják meg azokat az üzeneteket, melyek szükségesek a bőrsejtek megújulásához, a bőr fiatalos állapotának megőrzéséhez. Ha viszont mesterségesen növelik a glikánok mennyiségét, azzal a sejteket tulajdonképpen „át lehet verni”, így az idősebb bőr sejtjei újra úgy kezdenek viselkedni, mint a fiataléi: önmagukat regenerálják és a bőr rugalmasabbá válik.

A professzor kutatótársaival kifejlesztette az úgynevezett GlycanactifTM technológiát: növényi cukrok felhasználásával olyan mesterséges vegyületeket hoztak létre, melyek a természetes glikánokat utánozzák és mélyen a bőrbe hatolva, a fentebb ismertetett módon stimulálják a sejtmegújulást.

„Nem az arcfestés érdekel, hanem az egészség”

Az első, e technológián alapuló termékcsaládot, a Forever Youth Liberatort a L’Oreal csoport tulajdonában lévő Yves Saint Laurent Beauté a napokban dobja piacra Nagy-Britanniában és máris akkora az érdeklődés iránta, hogy több ezren vannak várólistán, akik hozzá szeretnének jutni. 

„Meglepett, hogy az YSL érdeklődött a kutatásaim iránt. Nem az arcfestés érdekel, hanem az egészség, mégis, be kellett látnom, hogy nagyon is értékes lehet a velük való közös munka, hiszen a meglévő technológiák alkalmazhatók a bőrápolásban” – nyilatkozta Seeberger professzor egy brit lapnak. „Bár eddig is sokat foglalkoztunk a sejtek jelátvitelével és az öregedés folyamataival, az eddigi kozmetikumok elsősorban a bőrfelszínen hatottak. Mostantól azonban már a bőr mélyebb rétegeiben is képesek vagyunk előidézni a megújító hatást” – fogalmazott Bruno Bernard, a L’Oreal kutatási igazgatója. 

A Harper’s Bazaar magazin önként jelentkező olvasói az elsők között tesztelhették a vadonatúj termékcsaládot, mégpedig vakteszten, tehát úgy, hogy fogalmuk sem volt, pontosan mit is kennek az arcukra. „A valaha volt legjobb eredmények születtek. Mindannyian arról számoltak be, hogy a fiatalító krémek jól működnek és látják a különbséget. Ez csodálatos!” – írja egy Twitter-bejegyzésben Newby Hands, a lap szépségápolási rovatának szerkesztője.

A cukorcsodán alapuló termékcsalád hazai forgalomba hozataláról egyelőre nincs hír, az árakra azonban következtethetünk: az arctisztító hab és a testápoló átszámítva közel 13 000 forintba, szemránckrém 15 000 forintba, az arckrémek és a szérum tégelyenként nagyjából 22 000 forintba kerülhetnek. 

Kirakós játék

Seeberger professzor az eredmények ellenére visszafogott: egy nemrégiben megjelent nyilatkozatában kiemelte, hogy az, ahol csapatával jelenleg tartanak, csupán az út ígéretes kezdete. „Reméljük, hogy a jövőben egyre több glikánt tudunk azonosítani és ezt a tudást használva még több dolgon változtathatunk, beleértve a ráncosodást és a pigmentációt is. Hiszünk abban, hogy a glikánok nagyon fontos szerepet játszanak a bőr öregedésében, ugyanakkor ez csupán egyetlen darabkája egy nagyon összetett kirakós játéknak.”

A hírek szerint egyébként már több neves kozmetikai vállalatnál is dolgoznak hasonló, növényi cukor alapú fiatalító kencék kifejlesztésén. Független szakértők szerint azonban nem árt az óvatosság, hiszen az, hogy egy készítmény valóban és hosszú távon is hatásos-e, csak további kísérletek és több évig tartó használat után dőlhet el tejes bizonyossággal. Az áttörés tehát nem egyik napról a másikra következik be. 

Szépítkezés cukorral, házilag

A Nők Lapja Cafe által megkérdezett kozmetikus, Vass Beáta a cukortartalmú anyagok közül személy szerint leginkább a méz szépítő erejében hisz, és meggyőződéssel ajánlja mind a minőségi méztartalmú kozmetikumokat és kezeléseket, mind pedig a házilag elkészíthető mézes pakolásokat. Mint mondja, a jelenleg elérhető kristálycukor leginkább csak radírozásra alkalmas, de ehhez is javasolt inkább barna, mintsem fehér cukrot használni. Cukros bőrradírt készen is vásárolhatunk, de sokkal olcsóbb, ha mi magunk készítjük el. Egyáltalán nem bonyolult, íme, három recept:

Tejes-cukros arcradír

Sütőtökös-cukros arcradír

Édes-savanyú bőrradírozó arcmaszk

 

Exit mobile version