1910. december 8-án született Karády Katalin. A filmsztár emlékét egykori pesti és New York-i lakóházának falán márványtábla őrzi, a Madame Tussauds Budapest épületében pedig élethű figura jeleníti meg felejthetetlen alakját. A születésnap alkalmából Péter Zsolt színháztörténész, Karády kutatója árult el néhány titkot az életéről.
Igazi divatdiktátor volt
„Karády divatformálásában semmi tudatosság nem volt, ám a sztárkultusszal együtt járt, hogy a rajongók másolták hajviseletét, ruháit és kiegészítőit. A Ne kérdezd, ki voltam című filmjének bemutatója után terjedt el például a Karády-gallér. Ezt a korabeli reklámipar is igyekezett jól kihasználni: a színésznővel a szappantól a vitaminig számos terméket hirdettek” – mondta Péter Zsolt.
Legendás négykerekű
Legtöbbször egy hathengeres Fiat 1100 típusú autóval látható a fotókon, amelyet 1940-ben vásárolt. Később egy halványkék Mercedes-Benzről olvashatunk a korabeli újságokban. Rajongói előszeretettel hagyták ott kézjegyüket a díva autóján, de előfordult az is, hogy lelopták a márkajelzést vagy a tükröt a járműről. Valószínűleg ez volt az oka annak, hogy Karády legtöbbször taxizott, vagy bérelt autóval utazott. Ő maga ritkán ült a volán mögé.
Félbetört karrier
Karády élete tipikus 20. századi magyar sors. A színésznőt vőlegényével, Ujszászy Istvánnal együtt 1944 áprilisában letartóztatta a Gestapo. Több héten át vallatták, kínozták, mielőtt visszamehetett kifosztott lakásába. Ujszászy, a magyar kémelhárítás főnöke a háború után orosz hadifogságba került, majd tisztázatlan körülmények között eltűnt. A színésznő a háború legborzalmasabb óráiban is üldözötteket, köztük gyerekeket mentett. A harcok elmúltával azonban csak nagyon rövid ideig élvezhette a békés új életet. A Rákosi-rendszerben elfogyott körülötte a levegő. Nem kapott színházi szerződést és az Államvédelmi Hatóság rendszeresen zaklatta. Karády 1951. február 19-én egy fellépés ürügyével Szombathelyre utazott, majd egy előre megszervezett akcióval elhagyta az országot. Előbb Brazíliában, majd az Egyesült Államokban kezdett új életet.
Kalapüzlet New Yorkban
Emigrálása után Karády jól menő kalapüzletet nyitott először São Paolóban, majd Rochelle Millinery néven New Yorkban, ahol még Nancy Reagan is előszeretettel vásárolt. A kiváló kézügyességű sztár legszívesebben a műhelyben dolgozott, az alkotómunkát kimondottan élvezte.
Hazatérés koporsóban
Miután disszidált Magyarországról, soha többé nem lépte át az országhatárt. New Yorkban hunyt el. Földi maradványait azonban végakaratának megfelelően hazahozták és a Farkasréti temetőben helyezték végső nyugalomra. Sírja Fekete Tamás alkotása, egy félig leégett gyertya díszíti.
Néhány fotó Karády Katalin múltjából
Karton fürdődresszben az egykori svábhegyi strandon, 1940. (Forrás: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet/Fotótár)
Napozás a siófoki mólón, 1941. (Forrás: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet/Fotótár)
A Miskolci Színház öltözőjében, 1943. (Forrás: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet/Fotótár)
Téli divatfotó Fiattal, 1942. (Forrás: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet/Fotótár)
A Madame Tussauds Budapestben Karádyt egy fehér gyöngyökkel hímzett, fekete estélyi ruhában láthatja a közönség. Letisztult egyszerűsége modern és kortalan, akárcsak a színésznő kultusza. „Az eredeti ruhát Karády jó néhány fellépésén viselte, többek között a Színházi Magazin című lap gálaműsorán 1942-ben” – tette hozzá a szakértő. (Fotó: Trenka Attila)