A pajzsmirigy-rendellenesség alattomos betegség, hiszen enyhe, szinte észre sem vehető tünetekkel kezdődik, aztán pedig hosszú ideig lappang. Bárkinél és valójában bármikor előfordulhat, az esetek többségében leginkább a változókorban lévő nőket érint. A betegség mindkét formája, a pajzsmirigy alul- vagy túlműködés egyszerű laboratóriumi vizsgálattal kimutatható.
Miért alattomos a pajzsmirigybetegség?
Mert a tünetei bármi más jelei is lehetnek. Így például
- fáradékonyság,
- aluszékonyság,
- gyengeség,
- levertség,
- csökkent memória,
- depresszió,
- szárazabb bőr,
- hajhullás,
- súlygyarapodás, elhízás,
- arcpuffadás.
Ezeket a tüneteket bármikor tapasztalhatod magadon stresszesebb, kimerítőbb időszakban. Télen, amikor kevesebb a fény, borongós, hűvös az idő, ki az, akiben túlteng az energia, vagy kicsattan a lelkesedéstől? Szakemberek éppen ezért biztatnak, akármennyire is megszokottnak tűnnek a tünetek, érdemes legalább rutinvizsgálatért felkeresni az orvosi rendelőt.
A pajzsmirigybetegségek súlyossá válhatnak
Az alattomos betegség bizony súlyossá válhat, ha túl későn fordulsz a problémával orvoshoz. Pedig maga a pajzsmirigy-alulműködés kezelése igen egyszerű, mindössze szájon át szedhető hormonpótlást igényel, amellyel valóban panaszmentessé tehető a betegség.
A pajzsmirigy túlműködését egyszerűbb diagnosztizálni. Tünetei között jelentkezhet szívdobogás, súlycsökkenés, remegés, alvászavar, fokozott éhségérzet, melegségérzet, menstruációs zavar, de kifejezett gyengeség is. A pajzsmirigy-túlműködést az esetek többségében gyógyszerrel kezelik.
A szűrővizsgálatokat az Affidea Diagnoscan központokban is elvégzik.