Tisztában vagy vele? Ezek az aranyér típusai

nlc | 2020. Február 03.
Magáról az aranyérről sem szívesen, a típusairól pedig még annyira nem beszélünk! Pedig nem árt tisztán látni, már csak az eredményes kezelés érdekében is!

Először is: mi okozhat aranyeret?

Az aranyeresség legjellemzőbb tünete a székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés. Általánosságban a következő tünetek utalnak aranyérre:

Fotó: Profimedia

Elhelyezkedésétől függően beszélhetünk belső és külső aranyérről.

Belső aranyér

A belső aranyér a végbél belső falában található, és nem érezhető, általában fájdalommentes, és csak a székletürítéssel járó vérzés utal rá. A vérzés oka, hogy a széklet felsértheti az aranyér által a végbél üregébe bedomborított nyálkahártya felszínét, ami rövid ideig tartó vérzést eredményez. Ha maga az aranyér is sérül, az élénkpiros és nagyobb mennyiségű vérzéssel jár.

Ha a belső aranyér megduzzad, akkor a végbélnyíláson keresztül előre eshet:

Fontos! Az előreesett aranyér a betegség kezdeti fázisaiban még magától visszahúzódhat, vagy visszatolható a végbélbe, de ez még nem jelenti a betegség gyógyulását. Súlyosabb esetben pedig ki is záródhat, ilyenkor haladéktalanul keressük fel az orvosunkat!

A belső aranyerességet a vérzés foka és az aranyeres csomó előesése alapján négy stádiumba sorolhatjuk:

  1. mérsékelten megnagyobbodott, vérzékeny aranyér, kifordulás nélkül
  2. kiforduló, de spontán visszahúzódó aranyér, vérzéssel
  3. kiforduló, spontán vissza nem húzódó, kézzel visszahelyezhető, vérzékeny csomó
  4. állandóan kifordult állapotban levő, vissza nem helyezhető aranyér

Külső aranyér

A külső aranyér a végbélnyílást körülvevő bőr alatt található. Székletürítés során viszkethet, fájhat, vérezhet.  A külső aranyerek általában már kialakulásukkor panaszt okoznak, kellemetlenek, viszketnek, később fájnak is. Mivel vékony bőr fedi őket, kevésbé hajlamosak vérzésre, de súlyosabb esetben természetesen előfordulnak.

Thrombotizált külső aranyér

A thrombotizált külső aranyér nagyon fájdalmas állapot, mely akkor jelentkezik, ha egy vérrög alakul ki az aranyérben, mely további duzzadást, gyulladást válthat ki.

Hogyan kezelhető az aranyér?

Az aranyér típusainak kezelése eltérő, a súlyosabb esetek már csak sebészi beavatkozással orvosolhatók. Például előreesett belső aranyér esetén annak visszatolása, illetve műtét, míg thrombotizált külső aranyér esetén a vérrögöt és az aranyeret műtéti úton kell eltávolítani.

Enyhébb esetekben és időben elkezdett kezeléssel (végbélkúpokkal, kenőcsökkel) és életmódbeli változtatásokkal csökkenthetők a tünetek, illetve a betegség súlyosbodása elkerülhető. Hasznosak lehet egyebek mellett az alábbiak:

(Nyitókép: Profimedia)

Exit mobile version