„Mindenszentek környékén mindig elutazunk a vidéki rokonokhoz. Elég mozgalmas napok ezek, ráadásul idén úgy alakult, hogy pont erre az időszakra esett a menstruációm is. Sajnos életemben először rettentő nehéz helyzetbe kerültem, ugyanis a temetői sétálgatás és a rokonlátogatások közben nem jutott időm (és nem volt hol…) tampont cserélni” – mesélte Bea.
A hüvely optimális, enyhén savas pH-ját a menstruációs vérzés is lúgos irányba tolja, ezért a kórokozók elszaporodásának megakadályozására 1-2 óránként ajánlott a tamponcsere. Ha ez nem történik meg, akkor kellemetlen tünetekre lehet számítani.
„Tény és való, nem tudtam odafigyelni az intimhigiéniára, aminek meg is lett a következménye hüvelygomba formájában. Nem az első eset, de amikor éreztem, hogy fáj és viszket odalent, tudtam, baj van! Amikor végre visszaértünk a nagymamámhoz, azonnal rohantam a mosdóba, másnap pedig gombaellenes készítményért a gyógyszertárba. Szerencsére minden rendeződött, de azért picit sem volt kellemes élmény” – mondta Bea.
Gombás hüvelyfertőzés esetén a hüvelyben élő Candida gombák túlzottan elszaporodnak. Ebben az esetben a hüvelyfolyás is megváltozik, sárgásfehér színűvé és túrós állagúvá válik, amit kellemetlen viszketés, égő érzés kísér.
Emellé társulhat:
- az intim testrész kivörösödése,
- csípő, égő érzés és fájdalom a szexuális aktus során,
- hólyaghurutra utaló vizelési inger, fájdalmas vizelés.
Gombaellenes készítményekkel, például tablettákkal, kenőcsökkel, kúpokkal úrrá lehet lenni a hüvelyfertőzésen. Érdemes olyan hüvelyi készítményt használni, amely speciális összetételű és komplex hatású, azaz nemcsak a gombák szaporodását képes gátolni a hüvelyflóra helyreállításával, hanem még a kellemetlen tüneteket, a viszketést és az égő érzést is csillapítja.
A hüvelygomba mellett bakteriális hüvelyfertőzés is felütheti a fejét. A hüvelyváladék ilyenkor bőségessé, tejsavóhoz hasonló állagúvá, szürkésfehér színűvé válik, és kellemetlen, leginkább halra emlékeztető szaga lesz. A folyást kísérheti csípő, esetleg viszkető érzés. Ez a fertőzés antibiotikummal jól kezelhető. A célzott kezelés mellett azonban ilyenkor is feltétlenül gondoskodni kell a hüvelyi savas pH, valamint a védő Lactobacillusok állományának helyreállításáról.