A mellfájdalom helye és intenzitása egyénenként eltérő, a jellege is többféle – éles, tompa, szúró vagy égő – lehet.
Ciklikus, illetve nem ciklikus mellfájdalom
A ciklikus mellfájdalom összefüggésben áll a menstruációs ciklussal és a szervezetben végbemenő hormonális változásokkal, de vannak ettől függetlenül jelentkező mellfájdalmak is. A ciklikus fájdalom főleg a fiatalabb korosztályt (a 20 és 45 év közöttieket) érintheti, míg a nem ciklushoz köthető mellfájás az idősebbekre (50 év felettiekre) jellemző.
A ciklikus fájdalom okozza a mellfájdalmak mintegy háromnegyedét, amely a menstruáció előtti egy-két hétben, a premenstruációs szindróma (PMS) egyik jellemző tüneteként jelentkezhet.
Egyéb okok, amelyek a mellfájdalom hátterében állhatnak
1. Gyakori, hogy a mellfájdalmat a fibrocisztás emlőbetegség, vagyis a mell kötőszövetes állományának „felszaporodása” okozza. A mellben kisebb-nagyobb rugalmas, mozgatható csomók alakulnak ki, és a fájdalom a menstruációs ciklussal összefüggően növekedhet, illetve csökkenhet. A fibrocisztás masztopátia tünete lehet emellett a mell, illetve a mellbimbó érzékenysége, viszketése, esetenként a váladékozás is. A fibrocisztás emlőbetegség nem azonos a mell rosszindulatú daganatával.
2. Bizonyos gyógyszerek, elsősorban a hormonrendszerre ható készítmények szedése is mellfájdalommal járhat együtt. Ezek közé tartozhatnak például a fogamzásgátlók, a meddőség kezelésére használt szerek, a progeszteron- és ösztrogénpótlók. Ezek mellett azonban egyes antidepresszánsok, vízhajtók, vérnyomáscsökkentők mellékhatása is lehet a fájdalom. Ha nemrég kezdtünk el új gyógyszert szedni, és mellfájást tapasztalunk, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal!
3. A masztitisz, vagyis a mellgyulladás rendkívül fájdalmas betegség, amely a leggyakrabban (de nem kizárólag) a szoptató nőket érinti, oka a tejcsatorna elzáródása. A masztitisz tünetei a fájdalom mellett a láz, az általános gyengeség, a mell rendkívül érzékennyé és meleg tapintásúvá válása, kipirosodása.
4. Megfelelő tartás hiányában a melleket a mellkasfallal összekötő ínszalagok a nap végére megnyúlhatnak és fájdalmassá válhatnak. Ennek eredménye a mellek sajgó fájdalma, amely különösen észrevehető testmozgás közben. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy mindig megfelelő méretű, helyes tartást biztosító melltartót válasszunk!
5. Ha érzékeny csomót észlelünk a mellben, lehet, hogy emlőcisztánk van. Az ilyen, folyadékkal teli csomók nem veszélyesek, gyakran kezelésre sem szorulnak és maguktól eltűnnek. Ugyanakkor fontos, hogy ha csomót találunk, azt minden esetben vizsgáltassuk ki!
6. Bár ritka, hogy a mellrák fájdalmat okozna, de nem elképzelhetetlen. A gyulladásos mellrák gyakran jár fájdalommal, ez az altípus ugyanakkor az összes mellráknak csak 1-5%-át teszi ki. Ennek a betegségnek a tünetei hirtelen jelentkeznek és gyorsan rosszabbodnak.