Terítéken a táplálkozás és a hormonális egyensúly

nlc | 2024. Január 03.
Hogyan befolyásolja az étrend a hormonális egyensúlyt, és ezzel miképp előzhetjük meg az egyik leggyakoribb intim fertőzést, a hüvelygombát?

Meghatározott tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok és zsírsavak biztosítják a megfelelő hormontermelést.

Az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés, a hüvelygomba okozója a hüvelyben természetes módon is megtalálható Candida albicans nevű gomba, ami általában akkor szaporodik el, ha valamilyen külső vagy belső hatás miatt felborul a hüvelyflóra egyensúlya. Ez az egyensúly több okból is kibillenhet: ha a szervezet védekezőképessége betegség vagy például tartós stressz miatt legyengül, de emellett komoly szerepet játszhat a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás is.

A rossz táplálkozás az immunrendszer gyengítésével járul hozzá a gombás fertőzések kialakulásához.

Tisztázzuk: a hüvelygomba általában endogén eredetű, és valamilyen életesemény következménye, amely felborítja a hüvelyi pH-t.

(Fotó: Getty Images)

Változtassunk rossz szokásainkon: étkezzünk tudatosan!

A „gombaellenes” diéták alapszabálya, hogy kerülni kell az olyan élelmiszereket, amelyekben tartósítószer, aroma és színezőanyagok vannak, illetve cukrot vagy fehér lisztet tartalmaznak.

A teljes értékű élelmiszereket azonban korlátlan mennyiségben fogyaszthatjuk: ehetünk párolt és nyers zöldségeket, valamint sovány húsféléket, halat, olajos magvakat és hidegen sajtolt olajokat, élőflórás natúr joghurtokat, citrusféléket és teljes kiőrlésű termékeket. Kifejezetten jót tesz a Candida ellen ezen kívül még a köles, árpa, hajdina, zabliszt, zabkorpa, zabpehely, barna rizs és a rozs fogyasztása.

Bizonyos élelmiszerek, mint a szója, a lenmag és egyes gyógynövények, befolyásolhatják a hormonszinteket. Például a barátcserje természetes hormonális kiegyensúlyozóként ismert.

A szója fogyasztásával izoflavonokat juttathatunk a szervezetünkbe. Az izoflavonok növényi ösztrogének. Ez úgy működik a szervezetünkben, mint a női nemi hormon, az ösztrogén, csak gyengébb hatásfokkal. A lenmag pedig kiváló lignánforrás, amely a női hormonok egyensúlyban tartásáért felelős.

Miért érdemes életmódot váltani? Hogyan és mit csináljunk?

A rendszeres mozgás elengedhetetlen, ha azt szeretnénk, hogy a szervezetünk egészségesen működjön. Elősegíti az endorfinok (boldogsághormonok) termelését, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a stresszt.

Tippek az alvás minőségének javítására

Ahhoz, hogy testileg és lelkileg jól legyünk, bírjuk a napi stresszt, a ránk nehezedő feladatokat, elengedhetetlen a megfelelő minőségű alvás. Mit tehetünk ennek érdekében? Hogyan változtassunk rossz alvási szokásainkon?

Exit mobile version