Fejfájós vagy? Erre is gondolj!

nlc | 2024. Július 02.
A fejfájás számos betegség kísérő tünete lehet, nem is gondolnánk, mi minden állhat a hátterében!

A fejfájás a leggyakoribb neurológiai panasz, amivel az emberek orvoshoz fordulnak. Bár a fájdalomcsillapítók kétségkívül kényelmes megoldást kínálnak, gyakori fejfájás esetén sosem árt utánajárni az okoknak.

A fejfájás mögött számtalan dolog állhat, de a leggyakoribb okok a következők:

A fejfájást kiváltó okok között a vashiány csak keveseknek jut eszébe, holott gyakran ez a hiánybetegség áll a háttérben. Az állapot akár visszatérő migrént is okozhat.

„Nagyon erős migrénes fejfájásaim voltak az elmúlt időszakban, és egyszerűen nem értettem, miért. Annyira erős fájdalmam volt, hogy meg sem tudtam mozdulni, és folyamatosan hánytam. Ez volt az a pont, amikor azt mondtam, kivizsgáltatom magam, mert nagyon megijedtem. Rengeteg vizsgálaton voltam, végül a laborvizsgálat mutatott rá, mi is a probléma: vashiányos vagyok. Nagyon meglepődtem, mert mindenre gondoltam, csak erre nem. Az elmúlt időszakban nagyon stresszes voltam, nem étkeztem megfelelően, csak kávét ittam kávéval és fekete teával. Az orvosom azt mondta, kiürültek a vasraktáraim, sőt, az elemi vas felszívódását a kávéban és a fekete teában lévő csersavak gátolják! Most vastabletta szedésével kezdtem el visszapótolni a vasraktáraim készletét. Másfél hónap telt el, de a migrénes fejfájás szerencsére nem tért vissza. Jó tanulólecke volt” – mondta Anasztázia.

(Fotó: Getty Images)

A vas a testünk számos életfontosságú folyamatában vesz részt:

A szervezet nem képes vasat előállítani, ezért, ha a naponta veszített vasat (1-2 mg) nem pótoljuk megfelelően, külső forrásból, előbb-utóbb kialakul a vérszegénység.

A rendszeres fejfájáson és a tartós fáradtságon, sápadtságon túl vashiányra utaló tünetek lehetnek:

A vashiányos vérszegénység által kiváltott fejfájás különböző formákban jelentkezhet: van, aki tompa, az egész fejben érezhető fájdalmat tapasztal, más inkább kóválygást. A hiánybetegség okozta migrén erősebb fájdalommal, hányingerrel, illetve fény- és hangérzékenységgel is jár.

„Az év elején, újévi fogadalomként kitaláltam, hogy vegán étrendet fogok követni. Az én szegénységi bizonyítványom volt, hogy egyáltalán nem néztem utána, milyen egészségügyi kockázatokat rejt magában ez az életforma, vagy egyáltalán mire is kell figyelni. Bár a növényi eredetű táplálékok vastartalma magas, az emberi szervezet számára a növényekben lévő vas jóval kevésbé hasznosul, mint a húsfélékben lévő, amiről én nem tudtam. Pár hónap elteltével arra lettem figyelmes, hogy gyakran fáj tompán a fejem, levert lettem, és nagyon sápadt. Elmentem a háziorvosomhoz, aki elküldött laborvizsgálatra. Kiderült, hogy vashiányos vagyok, amit csak magamnak köszönhetek. Ez állt a kellemetlen, rendszeres fejfájásom hátterében is. Ma már több vörös húst fogyasztok, megreformáltam az étrendem, és vastablettát is szedek. Sokkal jobban érzem magam a bőrömben” – mondta Júlia.

A vashiány kezelésével annak tünetei, így a migrén és a fejfájás is enyhíthetők, vagy akár meg is szüntethetők. A gyakori kezelési módok közé tartozik a megfelelő, vasban gazdag étrend kialakítása és betartása (vörös húsok – marha, borjú, bárány, nyúl – fogyasztása, C-vitaminban gazdag élelmiszerek előtérbe helyezése: például citrusfélék, csipkebogyó, paprika, káposzta, burgonya, de a belsőségekben, például a májban vagy a szívben szintén sok vas van), valamint a vaspótlás, hatékony vaskészítmények több hónapos szedésével. Fontos, ha vastablettát kezdünk el szedni, ellenőrizzük a készítmény elemivas-tartalmát, ami 60-100 milligramm körüli mennyiségben ideális.

Exit mobile version