Jobb, ha figyelsz rá! Te tudod, miért fontos a napi táplálékvas-bevitel?

nlc | 2024. Július 02.
A vas a szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyag, mivel azonban mi magunk nem tudjuk előállítani, ezért külső forrásból kell biztosítanunk a szükségletet, hogy ne váljunk vashiányossá!

A szervezetünk valamennyi sejtjének működéséhez, életfunkcióink biztosításához létfontosságú ásványi anyag a vas (egyebek között az oxigént szállító hemoglobin egyik alapvető alkotóeleme, de nélkülözhetetlen a sejtek energiatermelő folyamataihoz, illetve szükség van rá az enzimrendszerek, valamint az idegrendszer egészséges működéséhez is).

A szervezet nem tud vasat előállítani, ezért a naponta veszített vasat (izzadás, széklet, vizelet, bőr hámlása, körömvágás, hajhullás) nekünk kell étkezéssel pótolni!

A vas hemvas (állati vas) és nemhemvas (növényi vas) formájában, eltérő mennyiségben és hasznosulással van jelen az ételeinkben. Nem csak akkor lehet valakinek vashiánya, ha vegetáriánus, de aki az, annak fontos tudnia, hogy neki 1,8-szer több növényi vasat kell ennie, mint a húsevőknek, azaz a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet folytatóknak. A helyesen összeállított, egészséges étrend tartalmaz gabonaféléket, tejterméket, húsféléket, halat, tojást, zöldséget, hüvelyeseket, gyümölcsöt, olajos magvakat, főző- és kenőzsiradékot. A belsőségekben (például máj, szív) szintén sok vas van, ahogy a vörös húsokban is (marha, borjú, bárány, nyúl). Az étkezéseknek tartalmazniuk kell C-vitaminban gazdag élelmiszereket, például citrusféléket, csipkebogyót, paprikát, káposztát, burgonyát, ugyanis a C-vitamin segíti a vas felszívódását.

Mitől alakulhat ki a vashiányos állapot?

Az intenzív fizikai megterhelés, az aktív sport vagy a rendszeres véradás is mind-mind oka lehet a vashiány kialakulásának. Emellett előfordulhatnak olyan betegségek – például fekély, daganat, gyulladásos bélbetegség vagy akár aranyér –, amelyek vérzéssel, felszívódási zavarral, emiatt pedig vashiánnyal járhatnak együtt. A vashiány tünetei lehetnek a fáradtságon és a kimerültségen túl a levertség, szédülés, hajhullás, de csökkenhet a koncentráló képesség, illetve betegségekre is fogékonyakká válhatunk.

Tudtad? Egészséges felnőtteknél a napi vasveszteség kb. 1-2 mg, a táplálékunknak ezért napi 8-10 mg vasat kellene tartalmaznia, mivel abból csupán 1-2 mg tud hasznosulni a szervezetben. A termékeny korban lévő nők a menstruációs vérzéssel miden hónapban több vért (és ezzel együtt vasat!) veszítenek. A várandósok vasszükséglete jelentősen, a korábbi igény többszörösére növekszik, amit táplálkozással már nem tudnak biztosítani. Ilyenkor már szükségessé válik a gyógyszeres vaspótlás.

(Fotó: Getty Images)

Azt is érdemes tudni, hogy a vas nehezebben fog felszívódni és hasznosulni azoknál, akik sokat teáznak, sok tejterméket vagy gabonakorpát, teljes kiőrlésű pékárut esznek. Az étrend-kiegészítők, multivitaminok a csekély vastartalmuk miatt vashiány kezelésére nem alkalmasak, csupán a kiegyensúlyozott étrend melletti vasbevitelt szolgálják. Ezekben az általában komplex készítményekben előfordulhatnak olyan összetevők is (például kalcium, magnézium), amelyek a vassal oldhatatlan anyagot képeznek, megakadályozva a vasfelszívódást!

Jegyezd meg! A nagyobb mennyiségű – napi 3 csészénél több – fekete tea, illetve kávé fogyasztása kerülendő, mert a bennük lévő csersavak gátolják a vas felszívódását.

Vashiány kezelésére érdemes garantált és ellenőrzött minőségű készítményt választani, olyat, amelynek hatását klinikai vizsgálatok igazolják. Ha vaspótlásra szorulunk, akkor feltétlenül ellenőrizzük a készítmény elemivas-tartalmát, ami 50-100 milligramm körüli mennyiségben ideális.

Exit mobile version