Mondjuk, miért lettél allergiás!

nlc | 2024. Július 02.
Miért lesz valaki allergiás? Milyen tényezők befolyásolhatják a betegség kialakulását? Tehetünk-e aktívan a megelőzésért? Ezeket a kérdéseket jártuk körbe!

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója a környezetünkben lévő, a szervezetünkre egyébként teljesen ártalmatlan anyagok valamelyikére. Légúti allergiát kiválthatnak bizonyos növényi pollenek, állati szőrök vagy akár a háziporatka is.

A légúti allergia jellemzően náthás tünetekkel jár:

Az allergia kialakulásának okait a mai napig kutatják, annyi bizonyos, hogy kialakulását elsősorban a veleszületett hajlam, vagyis öröklött tényezők határozzák meg. Gyakrabban lesznek légúti allergiások, akiknek a családjában van asztmás vagy allergiás. Dr. Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikájának adjunktusa szerint ennek ellenére nem törvényszerű, hogy a gyermek allergiás lesz, ha van allergiás a családban.

Mondjuk, miért lettél allergiás!

(Fotó: Getty Images)

Mi történik pontosan?

Az immunrendszer megvéd bennünket a kórokozóktól és a káros anyagoktól, mivel a fehérvérsejtek antitesteket termelnek, amelyek aztán felveszik a harcot a szervezetet érintő támadásokkal. Előfordul, hogy zavar keletkezik a rendszerben, és a fehérvérsejtek felületén lévő antitestek hibásan betolakodónak nézik az egyébként olyan ártalmatlan anyagokat, mint a pollen. Ez arra készteti a fehérvérsejteket, hogy olyan anyagokat termeljenek, mint a hisztamin, amely stimulálja a nyálkahártya vérereit, ezért egyebek mellett az orrunk megduzzad, elindul az orrfolyás, viszket, bedagad a szemünk, és folyamatosan tüsszentenünk kell.

Tehát az allergiás reakció akkor jelentkezik, amikor a szervezet érintkezik az allergénnel. Ha egyszer kialakult valamely allergénnel szemben az érzékenység, akkor az allergiás reakció minden esetben megjelenik, amikor a szervezet az adott allergénnel találkozik. 

Allergiára hajlamosító tényezők: 

A szakemberek szerint az egyik ok, amely miatt egyre nagyobb számban jelentkezik az allergia az embereknél, éppen a higiénikusabb környezet. A gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, a lakásban alig találkoznak kórokozókkal, ez pedig megnehezíti, hogy az immunrendszer hozzászokjon a környezeti elemekhez és megfelelően reagáljon azokra.  De a légúti allergiás tünetek előfordulása összefügghet a globális felmelegedés hatásaival is. Az átlaghőmérséklet emelkedésével, illetve a tavaszi és az őszi átmeneti időszak megszűnésével az allergén növények hosszabb ideig virágoznak és szórják a kellemetlen panaszokat kiváltó polleneket a levegőbe.

Fordítsunk figyelmet a megelőzésre!

A legtöbben az allergia ellen a tüneti kezelést ismerik (antihisztaminok, szteroidtartalmú készítmények), de valójában a megerősített immunrendszer le tudja győzni az allergiát.

Hatékony védekezés a megelőzés is

Exit mobile version