A menstruáció általában 28 napos időközönként jelentkezik. A ciklus hossza egyénenként eltérő lehet, de normális esetben 21 és 35 nap között van. Cikluszavart jelezhet, ha a két menstruáció közti idő túl rövid, vagy éppen túl hosszúra nyúlik. Ilyen szabálytalanság átmenetileg akár egy-egy fogyókúra miatti koplalás, jelentősebb érzelmi megrázkódtatás (például szerelmi bánat), túlhajszoltság, stressz vagy a folytonos idegeskedés miatt egyaránt kialakulhat. Emellett a rendszeres, kimerítő edzés és az alacsony testzsírszázalék (kóros soványság) ugyancsak megzavarhatja a normális menetrendet, akár a menstruáció teljes elmaradását is okozhatja.
Cikluszavar és teherbeesés
Az agyalapi mirigy által termelt, úgynevezett „anyasági hormon”, a prolaktin feladata a terhesség támogatása, valamint a szülés utáni tejelválasztás beindítása és fenntartása. A prolaktin kis mennyiségben állandóan jelen van a női szervezetben, ha azonban terhesség vagy szoptatás nélkül is magas a szintje, akkor megzavarhatja a ciklust, amivel pont a teherbeesést akadályozhatja meg.
Miről is van szó?
Ha zavar támad a hormonális szabályozásban, akkor a cikluson belüli egyensúly megbomlik, és az ovuláció esetleg bőven a 14. napon túl következik be. Ezzel a ciklus második szakasza jelentősen lerövidül: 14 nap helyett csupán 4-5 napos lesz. Ez sárgatest-elégtelenséghez vezet, amelynek következményeként a méhnyálkahártya nem tud felkészülni a megtermékenyített petesejt befogadására. Enyhébb esetekben a beágyazódás megtörténik ugyan, de a sárgatesthormon hiánya miatt a szervezet nem képes a terhességet fenntartani. A cikluszavar korai vetéléssel járhat, de akár meddőséget is okozhat.
Tudtad? Statisztikák szerint a vetéléssel és meddőséggel küzdő nők 50 százalékánál kimutatható a magas prolaktinszint!
Mit tehetünk a cikluszavar ellen?
Ha a nőgyógyászati kivizsgálás után nincs diagnosztizálható ok, akkor ideje pár dolgon változtatni. A vérzési rendellenesség oka legtöbbször a tüszőrepedés elmaradása, amelynek a hátterében általában a stressz áll. Egészséges táplálkozással, pihentető alvással, kiegyensúlyozott életmóddal sokat tehetünk hormonháztartásunk szabályos működéséért.
A sport is segít
- Jóga: válasszuk a könnyebb verziókat, ahol inkább a lazítás kerül előtérbe, de alapvetően a jóga képes serkenteni a kismedencei női szervek működését, illetve oldani a görcsöket.
- Pilates: főképp a hátat nyújtó gyakorlatok lehetnek hasznosak.
- Gyors gyaloglás: 30 perc lendületes gyaloglás stresszoldó hatású, és endorfint is termel.
- Úszás: különösen a hátúszás ajánlott ilyenkor.