„Tedd be a kardigánod!” – szólt rám a férjem, amikor végre el tudtunk indulni a gyerekek nélkül a régóta várt szabadtéri koncertre. Nem hallgattam rá, a derekam szabadon maradt, és meg is lett az eredménye. Igazából nem is tartottam indokoltnak, hogy betegyek a táskámba egy pulcsit vagy egy vékonyabb kabátot. Nem is tudom, mit gondoltam, hiszen a program szabadtéri volt, a nyár is elmúlt. Mást se papolok a gyerekeknek, csak azt, hogy figyeljenek a réteges öltözködésre, közben meg igazából én vagyok a rossz gyerek” – mesélte Anna, aki nagyon mérges magára, hogy ennyire felelőtlen volt.
A lehűlt kismedencei testtájék kockázati tényező a hólyaghurut kialakulására. Ügyeljünk a hűvösebb októberi estéken arra, hogy legyen még egy plusz réteg ruha nálunk! A hidegtől ugyanis lelassul a keringés, és emiatt a szervezet nem biztos, hogy képes lesz visszaverni a baktériumok esetleges támadását. Éppen ezért egy romantikus esti ücsörgés a padon, álldogálás egy szabadtéri koncerten vagy mélázás a vízparton hozhat nem várt meglepetéseket, de a légkondicionált helyiségek, a hideg fürdővíz vagy a nedves ruházat (pl., ha megázunk az esőben) szintén veszélyes lehet.
A fertőzések megelőzése, de a minél gyorsabb gyógyulás szempontjából is kritikus fontosságú az évszaknak megfelelő réteges öltözködés. A természetes anyagú alsóneműk viselése javasolt, illetve fontos a szoros ruhadarabok kerülése, mert ezek megakadályozzák, hogy a bőr lélegezhessen.
„Nem is értem, hogy tudtam elmenni egy szál pólóban. Sajnálom, hogy nem hallgattam a férjemre, mert akkor elkerülhettem volna a hólyaghurut kellemetlen tüneteit. Amikor hazaértünk, már éjjel éreztem, hogy baj van. Állandóan pisilnem kellett, csípett, szúrt odalent. Nagyon kellemetlen volt, semmit sem aludtam. A vizeletem kellemetlen szagú volt, véres még nem, de nekem ez is épp elég volt ahhoz, hogy felhívjam a háziorvost. Antibiotikumot kaptam, kis idő elteltével jobban lettem, de ilyet soha többet nem csinálok” – mondta Anna, akinek a férje, Gábor csak annyit fűzött hozzá, nem is érti, hogy a felesége miért nem hallgatott rá, mert ezt a problémát el lehetett volna kerülni, így viszont a kettesben töltött időre úgy fog emlékezni Anna, hogy „az este, amikor felfázott”.
Egy kis odafigyeléssel a hólyaghurut elkerülhető
A húgyhólyag egy izmos falú üreges szerv, amely a vesékből származó vizeletet tárolja. A vizelet a húgycsövön keresztül távozik a testünkből. A hólyaghurut – hétköznapibb nevén felfázás – akkor fordul elő, amikor a baktériumok a húgycsövön felfelé haladva eljutnak a húgyhólyagig és ott gyulladást okoznak. Ha a felfázást nem kezelik, akkor a hólyagból a baktériumok elérhetik a veséket, vesemedence-gyulladást okozva.
Tehát a felfázásért elsősorban a bélrendszerben élő E. coli baktériumok a felelősek, amelyek egyebek mellett azért szaporodhatnak és telepedhetnek meg az érintett részeken, mert a lehűlt testtáj kórokozókkal szembeni helyi védelme meggyengül.