A klimax egy hosszú, akár tíz évig is eltartó folyamat, amely a petefészek hormonális változásai miatt az egész szervezetre hatással van. A menzesz elmaradása 45 és 55 év között tekinthető normálisnak, de genetikai okokból, betegségek, dohányzás vagy bizonyos orvosi eljárások hatására előfordulhat, hogy már korábban bekövetkezik, ezt korai menopauzának nevezzük. A változókorú nők 75 százalékát érintik a menopauza tünetei.
A változókorral járó testi tünetek, mint például a hőhullámok, az éjszakai izzadás, fejfájás, hízás, ritkuló haj mellé jelentkezhetnek lelki tünetek is, hangulatingadozással, ingerlékenységgel, fáradtságérzéssel, szorongással vagy akár a depresszióval is járhat ez az időszak.
A lelki egyensúlyt megzavarhatja az is, hogy sokan ebben az időszakban élik meg a párkapcsolatuk komolyabb válságát, a válást, a gyerekek kirepülését a családi fészekből, hogy nagyon meghíznak vagy azt, hogy a munkahelyen a fiatalok veszik át a stafétát. Sok nő úgy fogja fel, hogy neki már leáldozott, értéktelenné vált, de ennek nem így kell(ene) lennie. A feladat összetett: nemcsak újra kell definiálni a nőiességet, hanem új célokat is kell találni, és el kell fogadni, hogy egy új, izgalmas fejezet kezdődik az életünkben! A változókorban ugyanis számos gyakorlati lépés segíthet abban, hogy egy nő megerősítse és pozitívan élje meg a nőiességét.
Éljük meg a nőiességünket a változókorban is!
A nőiesség lényege és megélése a menopauzától független, és bár egyes külső jegyeink megváltozhatnak, és a klimaxszal kapcsolatban kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, attól még nőként épp olyan értékesek maradunk, mint addig voltunk. Sőt, akár még jobban kiteljesedhetünk, még felszabadultabban élhetjük meg a nőiességünket.
A stresszes életmód kifejezetten nehezíti ezt az életszakaszt, ezért nagyon fontos, hogy legyen stresszkezelési taktikánk: tegyünk hosszú sétákat, mozogjunk rendszeresen, meditáljunk, jógázzunk, járjunk masszázsra, társaságba, valósítsuk meg azokat az álmainkat, amelyeket eddig nem sikerült. Szervezzünk barátnős programokat, menjünk moziba, iratkozzunk be tanfolyamra, járjunk workshopra. Keressük a lehetőségeket, a kihívást, amelyek erősítenek és feltöltenek bennünket, hogy újra megtalálhassuk önmagunkat.
Ne temessük magunkat, éljük meg a szexualitást is!
Az ösztrogén hiánya a bőr és nyálkahártyák állapotát is negatívan befolyásolja, emiatt könnyen kialakulhat hüvelyszárazság is, amely a menopauzát követően a nők többségénél tartósan meg is marad. Ennek következtében az intim együttlétek fájdalmassá válnak, és a hüvelyben tapasztalt égő, feszítő érzés a mindennapokat is kellemetlenné teheti. Sok nő csendben szenved a szexmentes vagy majdnem szexmentes kapcsolatában, amelynek oka a hüvelyszárazság mellett a nemi vágy jelentős csökkenése is. Sok nő szenved attól, hogy ebben az időszakban gyarapszik a súlya, változik a teste, emiatt nem érzi magát magabiztosnak, nehezebben lazul el, nehezebben képes átadni magát a testi örömöknek.
Azok a nők, akik keresik és kutatják a megoldást, többnyire találnak is számukra kedvező módszereket arra, hogy újra teljes legyen a szexuális életük. A hüvelyszárazságra a hormontartalmú hüvelyi készítmények mellett többféle hormonmentes hüvelyi hidratáló készítmény is kapható, ezek között vannak, amelyek nemcsak nedvességgel töltik fel a hüvelyhámot, hanem erősíti is a szöveteket. Éljük meg a nőiességünket a klimax idején a hálószobában is!
A változókorban tehát van időnk magunkkal foglalkozni, megkérdezni magunktól, kik vagyunk és mit akarunk kezdeni a hátralevő időnkkel. Az önfejlesztésnél pedig nincs izgalmasabb dolog, szóval érdemes belevágni!