A szakállas jelentkezőket sokkal magasabb arányban utasítják el a leendő munkaadók, mint a szakáll nélkülieket – hivatkozik egy friss kutatásra a Pénzcentrum. Noha az arcszőrzet egyre divatosabb és elfogadottabb, még mindig hátrányt jelent az állásinterjún. De miért?
A látszólag indokolatlan jelenségnek egyértelmű oka van, mint ahogy az is kiderült, hogy a szemüveges férfiak a szakállasokkal ellentétben sokkal nagyobb eséllyel pályáznak a megcélzott állásra, mint nem szemüveges társaik. Azoknak az esélye is nagyobb a pozíció elnyerésére, akik nyakkendőt viselnek az interjún.
A kutatás szerint a munkáltatók az arcszőrzetet viselő férfiakat kevésbé empatikusnak tartják, illetve szerintük kisebb bennünk egy együttműködési hajlam. Azt is megjegyzik a tanulmányban, hogy bár az előítélet még mindig él, az arcszőrzet népszerűsége egyre nő: a brit férfiak közel fele visel bajuszt vagy szakállt.
A floridiai Rollins College pszichológusai is felfigyeltek a jelenségre: 1000 önkéntes arcát vizsgálták meg, és azt állítják, hogy a nem hozható összefüggésbe a szakállviselet az egyén viselkedésével, így aztán nem is érhető, hogy a munkaadókat miért riasztja el az arcszőrzet. Korábban elvégzett vizsgálatok viszont találtak összefüggést a férfiak arcszőrzete és agresszivitása között.