A a Belügyminisztérium adatai alapján az öt legnagyobb mértékben növekvő település között két borsodi falu is szerepel, Pányok és Kéked közvetlenül egymás mellett van, a térképen ezért takarják egymást. Kéked lakossága egy év alatt 189-ről 266 főre nőtt, ami 41 százalékos növekedés jelent, de ennél is nagyobb mértékben, 60 százalékkal nőtt a szomszédos Pányok lakossága, 104 főre. Egyedül Pányok előzte meg a szintén a szlovák határ mentén fekvő Rajkát, amelynek 58 százalékos növekedéssel 6111-re nőtt az állandó lakossága, írja a G7.
A cikk szerint Zemplén lábánál, a határ közelében fekvő Kéked földrajzi elhelyezkedésének köszönheti ezt a növekedést: a szlovákiai ingatlanok árnövekedése és egy útépítés hatására egyre többen költöztek Szlovákiából a borsodi faluba.
“A folyamat még 2008 körül indult. Azóta folyamatosan növekszik a szlovák lakosság száma, akik éjszaka itt voltak, nappal átmentek dolgozni, de nem jelentkeztek át Magyarországra. A koronavírus miatt azonban át kellett jelentkezniük hivatalosan, mert nem tudtak volna ingázni a határzár miatt”
– nyilatkozta a G7-nek Maczega Márton, Kéked polgármestere. A szomszédos Pányok polgármestere is megerősítette, hogy náluk is ez a jelenség áll a népességnövekedés mögött.
A határ túloldaláról Maczega Márton szerint főleg olyanok költöznek hozzájuk, akiknek van helyi kötődése a felmenőik révén, ugyanakkor a beköltözők 70 százaléka nem beszél magyarul. Hozzátette, míg egy-két éve a nem roma magyarok, a magyar romák és a szlovákok száma nagyjából egyharmad-egyharmad arányban oszlott meg, a szlovákok aránya 50 százalékra növekedhetett, a község Felsőkéked nevű részén pedig szerinte nagyjából 50 szlovák él 7 magyar mellett.
Magyar falvak, amiket meg kell ismerned:
- 4 mesebeli magyar falu, ahova el kell jutni egyszer az életben
- Aprócska falvak Magyarországon, ahol tapintható a nyugalom
- Ha egyszer eltévedni támad kedved, ebbe a faluba menj!