Divat az európai nászút |
Az érintett országokba látogatás valóban jár egészségügyi kockázattal, valós veszélyt jelent például a hepatitisz A- és B-fertőzés, de a betegség elkerülhető, ha felkészültek vagyunk – tájékoztatott dr. Ócsai Lajos, a Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv (volt ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal) járványügyi főosztályának vezetője. – Ha tudjuk, mivel állunk szemben, akkor tenni is tudunk ellene, mindössze egy kis odafigyelésre van szükség. Az érintett országokban megfizethető a luxus, a magas minőséget kínáló szállodákban biztonságban vagyunk, tiszta vizet, megbízható ételt kapunk, így élvezhetjük a nyaralást ahelyett, hogy a mellékhelyiségben töltenénk az időnket – sorolja a tudnivalókat a szakember. – Ha nem lepusztult motelben szállunk meg, nem vásárolunk ételt utcai árustól, nem iszunk csapvizet, és betartjuk az alapvető higiéniai normákat, akkor nagy baj nem lehet.
Az egyiptomi üdülőparadicsom 1000 kilométerre van a líbiai határtól, így nem túl életszerű, hogy a menekültek átvándoroljanak a turisták kedvenc területeire – kezdi Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének szóvivője. – Ha bármilyen veszélyt jelentene az érintett területekre utazni, akkor a külügyminisztérium megtenné a szükséges lépéseket, és az utazási irodák is tájékoztatnák a nyaralni indulókat. Borzasztó rövidlátó gondolkodás lenne egy irodától, ha olyan helyre engedné az utasait, ahonnan várhatóan elégedetlenül, betegen jönnének haza – érvel Molnár Judit.
Egyszerű érdeklődőként megkerestünk több neves irodát is, és egybehangzó véleményük szerint nyugodtan útra kelhetünk e három országba. Ha mégis kétségeink lennének, akkor helyettesítésként Jordániát ajánlották figyelmünkbe, amely szolgáltatásait, árait és hangulatát tekintve is hasonló a fent említett úti célokhoz.