1886. június 10-én az új-zélandi Tarawera-hegy vulkánkitörése hatalmas pusztítást végezett. A tudósok feltételezése szerint ez törölte el a föld színéről a világ nyolcadik csodáját, a lenyűgöző rózsaszín és fehér teraszokat, amelyek a Rotomahana-tó partján, a vulkántól mindössze 10 kilométerre délnyugatra helyezkedtek el.
Valamikor régen ezek a rózsaszín és fehér teraszok voltak a legnagyobb szilícium-dioxid-, vagyis kvarchomoklelőhelyek a világon. A történelmi feljegyzések szerint az egyik képződmény gyöngyházfehér volt, míg a másik rózsaszín árnyalatban ragyogott a napfényben, egészen lenyűgöző, már-már földöntúli látványt nyújtva. Három nappal a vulkánkitörés után azonban mind a tó, mind a teraszok eltűntek egy hatalmas kráterben. Idővel a kráter aztán megtelt vízzel, és az elveszett tó helyén egy új keletkezett.
Míg a szakértők úgy vélik, hogy a fehér teraszok nagyrészt elpusztultak, a rózsaszín teraszok még mindig a tó mélyén rejtőzhetnek. Igaz, a kitörés után a tó szintje legalább 60 méterrel emelkedett, területe pedig körülbelül ötszörösére nőtt.
Az új-zélandi GNS Science kutatói néhány éve régi térképekből és fényképekből kiindulva, a legmodernebb eszközökkel olyan részletességgel térképezték fel a tó fenekét, amilyenre addig még nem volt példa. Felfedezéseiket összevetették több korábbi, e témában született kutatás eredményével és arra jutottak, hogy a rózsaszín teraszok legalább egy része valóban ott lehet még a tó fenekén.
„A teraszok nagy részének pusztulása talán nem meglepő, tekintve, hogy az 1886-os kitörés olyan heves volt, hogy Aucklandben és a Déli-szigeten is hallatszott. A robbanás 17 kilométer hosszú hasadékot hagyott a Mount Tarawera hegyén és délnyugat felé a tó alatt” – magyarázta a kutatás vezető szerzője, Cornel de Ronde kutatógeológus.
Az eredmények fényében felmerült az is, hogy a rózsaszín teraszok megmaradt részeit régészeti ásatással esetleg fel lehetne tárni. Ezt az ötletet azonban a szakemberek végül elvetették.
Az ókori világ hét csodája:
- A gízai nagy piramis
- Ahalikarnasszoszi mauzóleum
- Az olümpiai Zeusz-szobor
- Szemiramisz függőkertje
- A pharoszi világítótorony
- Az epheszoszi Artemisz-templom
- A rodoszi kolosszus
- Chichén Itzá (Yucatán-félsziget, Mexikó)
- A Megváltó Krisztus szobra (Rio de Janeiro, Brazília)
- Colosseum (Róma, Olaszország)
- Kínai nagy fal (Kína)
- Machu Picchu (Peru)
- Petra (Jordánia)
- Tádzs Mahal (Agra, India)