Az utasok közül 35-en már Magyarországon vannak, hat szlovák kórházban pedig 23 utast ápolnak még különböző súlyosságú sérülésekkel a hétfőn történt, egy halálos áldozatot követelő szlovákiai buszbaleset után. Közülük heten vannak intenzív osztályon, de jelenleg senki sincs közvetlen életveszélyben.
A szerencsétlenség kapcsán a Fókusz annak járt utána, mennyire vannak biztonságban a buszokon az utasok, és hogyan javíthatunk ezen mi magunk is. Pencz Zoltán, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete személyszállítási tanácsának elnöke azt mondta, a legfontosabb, hogy kapcsoljuk be a biztonsági övet. Így jelentősen csökkenteni lehet a sérülések esélyét, de jogszabály is előírja a használatát.
Arra a kérdésre, hogy egy balesetnél számít-e, hogy a busz melyik részén ülünk, a szakember szerint nem lehet egyértelmű választ adni. Mint mondta, a megerősített karosszéria borulás esetén sem roppan össze, és a mai buszokban mindenhol egyformán biztonságban vannak az utasok. Pencz Zoltán szerint mondhatjuk, hogy ha valaki hátul ül egy frontális ütközésnél, akkor nagyobb biztonságban van, de egy oldalütközésnél már teljesen más a helyzet.
„Higgyék el, ezek az autóbuszok annyira biztonságosak, hogy benne ülőket nagyon nagy eséllyel megvédik” – jelentette ki. Hozzátette, hogy vannak extrém esetek, mint amikor híd lábának csapódik a jármű, de ezeket nem lehet kivédeni – utalt a szakember a veronai busztragédiára.