Ezért nem érteni, mit mondanak be a repülőkön

D. A. | 2024. November 03.
Hiába fülelsz, te sem értesz soha egyetlen szót sem abból a pilóta vagy a légiutaskísérők mondanak? Eláruljuk, mi az oka.

Biztos te is tapasztaltad már, hogy akárhogy hegyezed a füledet a repülőn, mormogásnál és szófoszlányoknál többet nem lehet érteni abból, amit a személyzet mond. A pilóták vagy a légiutaskísérők akár azt is bejelenthetik, hogy most szolgálják fel az ebédet, ahogyan azt is, hogy zuhan a gép, hiszen az egész nem több mint monoton kántálás.

Még mielőtt a fülészetre szaladnál, hogy valamilyen hallásproblémád van, jó, ha tovább olvasol, ugyanis a hiba nem benned, hanem a gépek elavult technikai rendszerében van.

Nick Broste zenész és hangmérnök szerint több tényező együttes kombinációjának köszönhetjük, hogy valójában semmit nem érteni. „A berendezések nagy része régi vagy elavult, vagy nem sokat változott.” Elárulta, hogy a repülőgépgyártók könnyű dolgokat akarnak használni, ezért a hangszórók nagyon kicsik és egyszerűek, ennek köszönhető az, hogy könnyebben torzítanak és nem annyira hangosak.

Ugyanez vonatkozik azokra a mikrofonra is, amelyet a pilóták a pilótafülkében használnak. Ugyanis a frekvenciatartomány, amivel dolgoznak, úgy van beállítva, hogy az emberek kihallják belőle a betűket, számokat, hívójeleket és figyelmeztetéseket, ha arra van szükség. A mikrofon azért ad rossz minőségű hangot, mert nem képes felvenni a frekvencia széles tartományát.

Ami szintén hozzájárul a rossz minőséghez, az az, hogy a repülő több ezer méter magasan halad, aminek nyilván van egy alapzaja, így ez is nehezíti a megértést.

Sőt, szintén befolyásolja a hangminőséget a személyzet, akik Broste szerint „megeszik a mikrofont”. Elmagyarázta, hogy a repülőn dolgozók sok esetben túl közel tartják a szájukhoz a mikrofont, amit egy hangjegyzethez hasonlított. Szerinte, ha felfaljuk a telefonunk mikrofonját az szintén torzítva fog hangzani.

via

Exit mobile version