December 21-én, az év legrövidebb és legsötétebb napján újra feltűnik az égen a betlehemi csillag kétezer éves jele. A Jupiter és a Szaturnusz olyan közel kerül egymáshoz, hogy látszólag szinte ütköznek, létrehozva egy sugárzó fényes helyet a téli éjszakában. A jelenséget hagyományosan betlehemi csillagnak vagy karácsonyi csillagnak nevezik.
Az együttállás ráadásul idén különösen szoros lesz, a két bolygó csupán 6 ívpercre közelíti meg egymást, ez nagyjából a telihold korongjának az ötöde az égen. Ehhez foghatót 1623 óta nem láthattunk, és 2080-ig nem is fogunk látni.
A 24.hu egy szakértő segítségével arról a nem elhanyagolható dologról ír, hogyan és merre találjuk majd meg a két bolygót az égen két nap múlva.
Így láthatod a betlehemi csillagot december 21-én:
- Figyeljük a napnyugtát, ami hétfőn 15:56-kor lesz Budapesten.
- Ahol a Nap eltűnt, ott fog felbukkanni 17 óra és 17:15 körül a két bolygó 10 fokkal a horizont felett.
- Ha irányba állunk, és az egyik karunkat kinyújtjuk magunk elé, majd a másikkal rámérünk egy araszt, megkapjuk szükséges „célkeresztet” a bolygók befogásához.
Ahhoz persze, hogy tényleg lássuk a bolygókat, teljesen derült égbolt kell. Ha a körülmények megfelelőek, és valakinek jó a szeme, szabad szemmel is meg tudja különböztetni majd a Jupitert és a Szaturnuszt, előbbi lesz a fényesebb. Akinek viszont nincs sasszeme, az egyetlen, jókora „csillagot” láthat majd az égbolton. Ha pedig az időjárás nem lesz hozzánk kegyes, nem kell elkeseredni, mert a jelenség szilveszterig látványos marad.
(Kiemelt kép: NASA/ Bill Ingalls)
Még több égi jelenség az nlc-n:
- Látványos tűzgömb jelent meg a magyar égbolton – fotó
- Rendkívüli és nagyon ritka égi jelenség rajzolódott ki a felhőkből