Hogyan birkózz meg az ünnepi depresszióval? Íme 5 tipp, ami segít

Sz.Cs. | 2024. November 27.
A szakértők egyetértenek abban, hogy az ünnepek közeledtével a szorongás és a depresszió valószínűsége is növekszik, éppen ezért érdemes tudatosan felkészülni erre az időszakra.

A december beköszöntével szinte mindenki alig várja, hogy elkezdhessen készülődni a karácsonyra, vagyis elkezdjen mézeskalácsot sütni, karácsonyi filmeket nézni és zenét hallgatni, dekorálni, na meg persze ajándékot csomagolni. Mindez nagyon meghittnek hangzik, azonban a valóság sajnos az, hogy olykor ez nemcsak nagy teher, hanem nagy stresszforrás is tud lenni. Elméletben ennek egy örömteli időszaknak kellene lennie, azonban sokaknak ez az év legnehezebb időszaka.

Az úgynevezett “holiday blues”, vagyis az ünnepi depresszió átívelhet a mikulástól egészen az újévig. Ebben nagyban közrejátszhat, hogy sokan a rengeteg munkahelyi stressz mellett próbálunk lavírozni, megszervezni a családi összejöveteleket, beszerezni az ajándékokat, elvégezni a nagytakarítást stb.

De mikor beszélhetünk ünnepi depresszióról? Az ünnepi depresszió kifejezést egyre gyakrabban használják a társadalomban, habár ezt a mentális egészségügyi szakemberek még nem ismerték el. Ennek ellenére a terapeuták egyetértenek abban, hogy az ünnepek közeledtével a depresszió, illetve a szorongás egyre csak fokozódik. Ez az időszak különösen nehéz lehet azok számára, akik szezonális depresszióval. 

Hogyan lehet különbséget tenni a szezonális és az ünnepi depresszió között?

A szakértők szerint a szezonális és az ünnepi depressziót nehéz megkülönböztetni egymástól, azonban a tünetek súlyossága és hosszúsága jó támpont lehet ahhoz, hogy felismerjük a problémát. Kiindulópont lehet, hogy a holiday blues tünetei jóval enyhébbek, illetve rövidebb ideig is tart. (Általában december környékén kezdődik és nem sokkal az újév után megszűnik.) Ezzel szemben a szezonális depresszió késő ősszel kezdődik és tavasszal, kora nyáron ér véget. Az ünnepi depresszió kiváltó okai között szerepelhet például a hektikus időbeosztás, az alváshiány, a túlzott alkoholfogyasztás, a pénzügyi stressz és a magunk felé támasztott irreális elvárások. 

5 tipp, hogyan küzdjük le az ünnepi depressziót (Fotó: Getty Images)

5 tipp, amivel leküzdhetjük az ünnepi depressziót

Reális elvárásokat állítsunk fel magunkkal szemben!

Az első és legfontosabb, hogy tudatosítsuk magunkban azt, miszerint az ünnepeknek nem kell tökéletesnek lenniük ahhoz, hogy különlegesek legyenek. Nem baj, ha nem lett tökéletes a karácsonyi menü vagy a dekoráció, a legfontosabb, hogy a szeretteinkre koncentráljunk, na meg persze arra, hogy egy kicsit mi is élvezzük a karácsonyt. 

Fontos az énidő 

Az ünnepek közeledtével a sok teendő eluralkodhat rajtunk, éppen ezért fontos tudatosítani magunkban, hogy mindentől függetlenül szükségünk van a pihenésre, egy kis énidőre. Ha csak 20 percünk van arra, hogy kikapcsolódjunk, zenét hallgassunk vagy olvassunk, akkor is érdemes beiktatni ezeket a tevékenységeket a napjainkba, mert csodát tehetnek.

A testmozgás beiktatása

A rendszeres fizikai aktivitás fontos szerepet játszhat a depresszió megelőzésében vagy annak csökkentésében. Igaz, hogy a téli időszakban sokkal nehezebben veszi rá magát az ember arra, hogy kimozduljon, azonban már egy rövid séta is elegendő lehet ahhoz, hogy megőrizzük a mentális egészségünket. 

Korlátozd a közösségi média jelenléted

Hidd el, jobban érzed magad tőle, ha nem azt nézegeted folyton, hogy milyen másoknak az ünnepe. Ne hasonlítgasd magad másokhoz, legyél más, és értékeld a saját eredményeid.

Mondj nemet!

Tanulj meg nemet mondani, ha látod, hogy nem lesz időtök minden rokont végiglátogatni, vagy nincs kedved valamihez. Ez hozzásegíthet a nyugalmas ünnepekhez.

Exit mobile version