Fontos tennivalók a terhesség 9 hónapja alatt

nlc | 2017. Május 12.
Ne gondoljuk, hogy 9 hónap olyan nagyon hosszú idő, hamar el tud röppenni, mikor megannyi feladat vár ránk, hogy felkészüljünk a kisbaba születésére. Megmutatjuk, mikor mire figyelj, hogy mire eljön a nagy nap már csak egymásra kelljen koncentrálni.

A terhesség csodálatos dolog és persze nem kell, hogy végig izgulj, vagy aggodalmaskodj kilenc hónapon keresztül, de azért nem árt lépésről lépésre végigvenni, mire is kell figyelni a terhesség 9 hónapja alatt.

A terhesség első trimesztere

Mire észreveszed, hogy valószínűleg terhes vagy, már nagyjából 2 hetes a magzat a méhedben. A terhesség legfőbb jele, hogy elmarad a menstruáció, persze ez más miatt is lehet. Egyéb gyanús változások is történhetnek: megduzzadt emlők és érintésre érzékeny mellbimbók. Van akit ilyenkor a melltartó is irritál. Gyakran fordul elő émelygés, rosszullét és hányinger, ez egészen a 13. hétig normális. Fontos, hogy ha felmerül a terhesség lehetősége, végezzünk otthon is elvégezhető tesztet. Ha ez megerősíti a terhesség gyanúját, nem kell rögtön a nőgyógyászhoz rohannunk, ugyanis a hüvelyi ultrahang nagyjából a 6. hetet betöltött terhességet tudja csak kimutatni. Egy biztos, a terhesség 9 hónapja alatt nem unatkozol te sem, és a körülötted élők sem.

Teendők:

A terhesség második trimesztere

A 16. héten a kismamákra két nagyon fontos vizsgálat is vár: az AFP és a genetikai ultrahang vizsgálat, amelyekkel a magzat veleszületett, rendellenes fejlődéseit lehet kizárni. Ezután kezdődik a leghálásabb időszak, túl mindenféle parán és genetikai vizsgálaton kicsit hátradőlhetünk, és a pocak mérete sem túl nagy még, így a mozgás sem okoz nehézséget. Ilyenkor, ha nincs különösebb orvosi indoka, még nyugodtan dolgozhatunk, de ülő munka esetén, ha lehetséges polcoljuk fel a lábunkat, mert a nap végére bizonyosan be fog dagadni. Ráadásul ebben az időszakban lehet érezni legelőször a baba finom mozgását is.

Teendők:

A terhesség harmadik trimesztere

A terhesség utolsó szakaszába érkeztél, a baba egyre nehezebb és ez rajtad is nyomot hagy: előfordulhat visszeresség, aminek elsősorban hormonális okai vannak. Speciális harisnyával tudod ezt kordában tartani. Gyakoribbá válnak a méhmegkeményedések, ami miatt azonban nem kell aggódni, ez nem fájdalmas. Állandósul a lábak felvizesedése, kerüljük a szűk cipőket, szandálokat, ha lehet járjunk mezítláb. Ha természetes úton szeretnénk szülni, érdemes gátolajjal kenegetni a gátizom környékét, a könnyebb tágulás érdekében. Nem ez az egyetlen fura dolog, amit a terhesség előtt nem csináltál, és most mégis a mindennapi rutin részévé válik. És azt is megtapasztalhatod, hogy kismamának lenni csodálatos dolog ugyan, de a terhesség nehézségekkel is jár.

Teendők:

Exit mobile version