Arról mindenki hallott, hogy a reggeli rosszullét és a menstruáció elmaradása a terhesség egyik első jele. Ezenkívül azonban az arcunk is árulkodhat arról, hogy állapotossá váltunk. Összegyűjtöttük a legegyértelműbb jeleket.
Pattanások, mitesszerek
Mint a kamaszkorban, gyakorlatilag minden előzmény nélkül megjelenhetnek az arcon a bosszantó pattanások és mitesszerek. Mi ennek az oka? A radikális, hirtelen, sokkszerű hormonváltozás. A probléma nem érint mindenkit, de akit igen, az még jobban figyeljen az arctisztításra, mint eddig. Ezzel valamelyest ki lehet védeni, hogy teljesen elárasszák az arcot a kellemetlen piros pöttyök. Válasszunk minél kímélőbb termékeket, mert a várandósság alatt a bőr még érzékenyebbé válik a kémiai anyagokra.
Száraz bőr
A bőr az egész testünkön szárazzá válhat: az arcon, kézen, törzsön. A száraz bőr ellen állandó, és nagyon alapos hidratálással védekezhetünk, kívülről éppúgy, mint belülről. Épp ezért arról se feledkezzünk meg, hogy várandósság alatt a folyadékigény is megnő! (A nőknek javasolt 2 liter napi mennyiségnél naponta kb. 3 deciliterrel több folyadék fogyasztását javasolják a szakemberek ebben a kilenc hónapban.)
Májfoltok az arcon
Ezek a sötét foltok az arccsont és a száj vonala alatt jellemzőek, de máshol is előfordulhatnak a testen, és inkább a sötétebb bőrtónusú nőkre jellemzőek. Az ösztrogén hormon hirtelen túltermelése ugyanis a bőrben lévő melatonintermelést is növeli, ami a pigmentáció kialakulásáért felelős. A májfoltra vagy szeplőkre hasonlító foltok az arc mellett a test más területén is felbukkanhatnak.
Bőrgyulladás, dermatitisz
Szintén a hormonális változásokra vezethető vissza a dermatitisz, vagyis a bőrgyulladás, ami főként az arcon jelentkezik. Tünetei közé tartozik például a bőr kipirosodása, viszketése, kiszáradása, érzékennyé válása. Érdemes bőrgyógyásszal konzultálni, aki speciális gyulladáscsökkentő krémeket írhat fel a problémára. Otthon is használhatunk nyugtató, hipoallergén kozmetikumokat, amikben nincs illatanyag, sem színezék.
Püffedt, karikás szemek
Rossz keringés, vizesedés és kialvatlanság: ezek mind hozzájárulhatnak, hogy a szem alatt sötét karikák, táskák és puffadtság alakuljon ki. A nyugtató, hidratáló, frissítő szemkörnyékápolók csökkenthetik a puffadást, az apróbb ráncokat is eltüntetik, emellett pedig világosítják a szem alatti területet. Ne várjunk tőlük azonnali hatást, ezért érdemes egy jó minőségű korrektorra is beruházni.
Hajszálértágulatok az arcon is
A súlynövekedés, a hormonális változások és a fokozott vérkeringés következtében a vénákra nagyobb nyomás nehezedhet, így azok kitágulhatnak, megnagyobbodhatnak, és pókhálószerű, piros foltokat okozhatnak az arcon. A piros foltok a szülést követő 3-6 hónapban halványodhatnak, akár el is múlhatnak, de a makacsabb elváltozásokat bőrgyógyász tudja kezelni.
Rosacea
A rosacea főleg az arc középső területein értágulatokkal, gyulladt és gennyes csomókkal jelentkező bőrbetegség. A panaszok rosszabbodhatnak a napfény, illetve hormonális változások, azaz a terhesség hatására. A tünetek fellángolását bizonyos életmódbeli tanácsok megtartásával és rosaceás bőr ápolására kifejlesztett kozmetikumok alkalmazásával megelőzhetjük.
Anyák és történetek:
- Őszintén írt a háromgyerekes anya az anyaság árnyoldaláról
- Egy rettentő őszinte írás az egyedülálló anyaság margójára
- “Hidd el, könnyebb lesz” – nyílt levél a friss anyákhoz
(Nyitó kép: getty)